W dokumencie skupiono się na zapewnieniu podstaw rozwoju gospodarczego w warunkach depopulacji, poprawie atrakcyjności zamieszkania oraz odblokowaniu potencjału tkwiącego w racjonalnym gospodarowaniu zasobami środowiska.
Przyjęcie strategii to dla samorządów z tego obszaru bardzo ważny moment. Ich przedstawiciele pracowali nad nią wspólnie przez ostatnie 10 miesięcy. Otrzymali w tym zakresie poważne wsparcie ze strony Związku Miast Polskich w ramach realizowanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej projektu pn. Pilotaż Centrum Wsparcia Doradczego.
- Nasze Partnerstwo to obszar ponad 2.500 tys. km2, jego rozpiętość (od Braniewa do Dubeninek) wynosi ok. 200 km. To 9 gmin zlokalizowanych w 5 warmińsko-mazurskich powiatach (braniewski, bartoszycki, kętrzyński, węgorzewski i gołdapski), z populacją nieco ponad 48 tys. osób. Jest to obszar bardzo zróżnicowany, w którym jednak występują podobne i głębokie problemy społeczne i gospodarcze. Wierzę, że przyjęta strategia to milowy krok w kierunku ich rozwiązania – podkreśla Marta Kamińska, Prezes Stowarzyszenia i wójt Gminy Barciany.
- Gminy Partnerstwa Pogranicze w Strategii Warmińsko-Mazurskie 2030 zostały zdefiniowane jako Obszar Strategicznej Interwencji pn. obszary marginalizacji. Podobnie zostały one określone również w Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030. Jest to więc bez wątpienia obszar problemowy i choć w ostatnich latach można tu dostrzec dość dynamiczne i pozytywne zmiany, to jednak Pogranicze znajduje się wciąż w końcówce „peletonu” obszarów przeżywających problemy strukturalne. Kluczową kwestią w pracach nad strategią było zatem wypracowanie jasnego kierunku oraz możliwie szerokich ścieżek zmian, które pozwolą partnerskim gminom i ich mieszkańcom na realizację ambitnych przedsięwzięć wspieranych m.in. środkami zewnętrznymi – mówi Radomir Matczak ze Związku Miast Polskich.
- Ostatnio w pamięć zapadła mi fraza wspaniałej polskiej interpretacji tekstu piosenki My way Franka Sinatry, która brzmi „Bo trafił nam się szczodry Bóg, dał jeden kres i tysiąc dróg”. Znamy oczekiwania mieszkańców, które przede wszystkim skupiają się w obrębie poprawy sieci infrastruktury, wzrostu mobilności, lepszego dostępu do usług publicznych oraz wzrostu aktywności gospodarczej i integracji społecznej. Jednak jak je realizować, gdy ekonomiczne podstawy rozwoju są zagrożone, jest nas coraz mniej, wiejskie miejscowości pustoszeją, nie ma zbyt wielu przedsiębiorstw, a obciążenia finansowe związane z głównymi usługami publicznymi znacząco rosną? Jak z tysiąca dróg wybrać tę, która zapewni optymalny rozwój naszego obszaru i da możliwość pozyskania jak największej puli środków zewnętrznych? W Strategii wskazaliśmy 3 szerokie projekty strategiczne, których zręby opierają się na turystyce zrównoważonej i kwalifikowanej, zielonej gospodarce oraz wzmocnieniu wspólnoty społecznej i tożsamości przy zaangażowaniu dotychczasowych i nowych mieszkańców – mówi Krzysztof Baran, Koordynator Partnerstwa. I dodaje: - Projekt Strategii był przez miesiąc konsultowany społecznie, zachęcam wszystkich, którzy go jeszcze nie czytali, do zapoznania się treścią dokument (to tylko 64 strony) pod adresem: www.pograniczewm.pl.
Strategia dla Pogranicza otwiera m.in. drogę do dyskusji z władzami regionalnymi i rządowymi o konkretnych możliwościach finansowego wsparcia zapisanych w niej projektów, m.in. przy wykorzystaniu środków UE. Kształt strategii może się więc w najbliższych miesiącach jeszcze zmieniać, oczywiście z uwzględnieniem głosów społeczności Pogranicza.
Zdjęcia: Urząd Gminy Braniewo