Podnieś kompetencje swojego samorządu w zakresie transformacji energetycznej

Opublikowano: 21.11.2024
promo2-OZE-KPO.jpg
Związek Miast Polskich wraz z CLIMATE-KIC INTERNATIONAL FOUNDATION POLAND rozpoczął nabór do udziału w bezpłatnym cyklu szkoleń i warsztatów realizowanych w ramach nowego projektu doradczego z zakresu transformacji energetycznej.

Związek Miast Polskich, w partnerstwie z CLIMATE-KIC INTERNATIONAL FOUNDATION POLAND, zaprasza do udziału w bezpłatnym cyklu szkoleń i warsztatów realizowanych w ramach nowego projektu doradczego dotyczącego transformacji energetycznej, czyli tematyki stanowiącej obecnie jedno z największych wyzwań dla polskich miast i naszego kraju.

Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), w ramach którego realizowany jest projekt, zakłada zwiększenie kompetencji polskich samorządów w zakresie transformacji energetycznej. Celem zasadniczym programu jest przyśpieszenie procesu wydawania decyzji i zezwoleń dla projektów dotyczących odnawialnych źródeł energii (OZE) do 2 lat na terenie całego kraju i docelowo do 1 roku na tzw. obszarach przyspieszonego rozwoju OZE.

Jeśli chcesz dowiedzieć się:

  • jak przygotować gminę do transformacji energetycznej i lokalizacji OZE,
  • jak pozyskać środki finansowe na kluczowe inwestycje OZE,
  • na czym ma polegać przyspieszone wydawanie decyzji administracyjnych, środowiskowych związanych z OZE,
  • jak dzięki OZE zwiększyć konkurencyjność firm oraz gminy, a także przyciągnąć inwestorów,
  • jak rozwój OZE może obniżyć koszty energii dla samorządu, firm i mieszkańców,
  • czym będą obszary przyśpieszonego rozwoju OZE i kiedy zostaną wyznaczone,
  • jak prowadzić politykę energetyczną samorządu, z korzyścią dla firm i mieszkańców

a ponadto poznać praktyczne przykłady skutecznej realizacji transformacji energetycznej, zarządzania energią w mieście oraz mieć możliwość wymiany doświadczeń z innymi miastami i gminami - zgłoś udział swojej JST w projekcie!


UCZESTNICY SZKOLEŃ I WARSZTATÓW

Szkolenia odbędą się w dziesięciu miastach wojewódzkich na terenie kraju i będą się składały z trzech jednodniowych spotkań*, dostosowanych do różnych grup odbiorców:

A - burmistrzowie/wójtowie/prezydenci i ich zastępcy ds. inwestycji/rozwoju lub energetycy miejscy,

B - urzędnicy odpowiadający w urzędach za planowanie przestrzenne,

E - urzędnicy odpowiadający za opiniowanie i wydawanie decyzji administracyjnych związanych z procesem inwestycji i funkcjonowania OZE na terenie gminy oraz biorący udział w przygotowaniu materiałów do wydania decyzji/opinii/zezwoleń/koncesji przez inne organy lub podmioty

oraz w przypadku przedstawicieli miast na prawach powiatu:

C - urbaniści miejscy (np. z miejskich pracowni urbanistycznych),

D - urzędnicy odpowiadający za wydawanie decyzji administracyjnych związanych z procesem inwestycji i funkcjonowania OZE na terenie gminy oraz biorący udział w przygotowaniu materiałów do wydania tych decyzji (w miastach na prawach powiatu).

* W przypadku grup C i D szkolenia będą dwudniowe.

RAMOWY PROGRAM oraz szczegółowy HARMONOGRAM SZKOLEŃ wraz z formularzami zgłoszeń znajduje się – TUTAJ.

Już 4 i 5 oraz 12 i 13 grudnia ruszają pierwsze szkolenia dla grupy A – w Bydgoszczy, Gdańsku i Olsztynie.

Z kolei pierwsze spotkania dla grupy B rozpoczynają się tuż po przerwie świątecznej – 9 i 10 oraz 16 i 17 stycznia.

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc zachęcamy do szybkiego wypełnienia formularza zgłoszeniowego na wybrane szkolenia.

W celu zakwalifikowania Państwa jednostki samorządu terytorialnego do udziału w bezpłatnych szkoleniach, prosimy o zgłoszenie trzech różnych osób, po jednej do każdej z grup.

Jednocześnie:

  • rekomendujemy uczestnictwo, w miarę możliwości, w szkoleniach realizowanych na terenie Państwa województwa,
  • sugerujemy przekazanie informacji o projekcie do gminy wiejskiej z otoczenia funkcjonalnego Państwa JST, z którą chcieliby Państwo ewentualnie współpracować przy wdrożeniu OZE.

Samorządy uczestniczące w szkoleniach będą miały możliwość skorzystania z dodatkowych form pogłębiających wiedzę personelu na temat transformacji energetycznej oraz rozwoju energetyki i ciepłownictwa w oparciu o OZE, w postaci m.in. bezpłatnych wyjazdów studyjnych na terenie kraju i zagranicą.


DODATKOWE INFORMACJE

Dodatkowych informacji w sprawie projektu udziela Elżbieta Szarek z Biura ZMP – tel. 695 611 766, elzbieta.szarek@zmp.poznan.pl

Więcej informacji

Partnerzy