To już kolejne miasto z 29 zwycięzców w programie „Rozwój lokalny”, które otrzymało około 15 milionów złotych wsparcia z Funduszy Norweskich i EOG.
Projekt „Miasto Piła z nową energią!” opiera się na rozwoju trzech aktywizacji:
- gospodarczej poprzez wsparcie edukacji zawodowej, zachętę do zakładania własnej działalności gospodarczej lub rozwoju zawodowego, a w konsekwencji poprawa relatywnie złej sytuacji finansowej mieszkańców i zmniejszenie niedoborów na rynku pracy (szczególnie osób wysoko wykwalifikowanych);
- społecznej poprzez organizację wydarzeń integracyjnych, ekologicznych, edukacyjnych i kulturalnych, które posłużą budowie relacji międzypokoleniowych, świadomości ekologicznej i społecznej mieszkańców, zwiększeniu poziomu tożsamości lokalnej miejsca i pochodzenia, a także będą stanowić formę wsparcia dla osób i rodzin wykluczonych oraz osób z niepełnosprawnościami;
- potencjału powojskowego lotniska (baza symulująca misje kosmiczne, Centrum Edukacji Lotniczej), połączona z działalnością edukacyjno-badawczą, ochroną dziedzictwa kulturowego.
Piła stawia także na efektywną administrację publiczną, transparentną i otwartą na współpracę z mieszkańcami.
Norweski Mechanizm Finansowy i Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli tzw. Fundusze norweskie i EOG) są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim.
Pieniądze na rozwój polskich miast pochodzą ze specjalnej puli środków, które Norwegia, Islandia i Liechtenstein przyznały kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. W zamian za to te trzy kraje mają dostęp do rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, mimo że nie są jej członkami.
Przy realizacji projektu miasto będą wspierać doradcy ze Związku Miast Polskich.