Porozumienie ma na celu stworzenie spójnej strategii działania dążącej do rozwiązania problemów wspólnych dla całego obszaru.
Partnerstwo obejmuje teren 9 gmin województwa pomorskiego: Czarne, Kępice, Miastko, Kołczygłowy, Koczała, Przechlewo, Rzeczenica, Trzebielino i Tuchomie. Są to gminy położone w zachodniej części województwa, które charakteryzują podobne uwarunkowania i problemy. Współpraca nie ma charakteru instytucjonalnego - samorządy łączą się, by rozwiązywać wspólne problemy i wdrażać dobre praktyki.
Pod opieką doradców ze Związku Miast Polskich partnerstwo przygotowało raport, w którym przedstawia charakterystykę obszaru i diagnozuje najważniejsze problemy. Nad wszystkim czuwa Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, a nadrzędnym realizatorem projektu jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Samorządowcy i pracownicy urzędów odbyli aż 36 spotkań, podczas których docierali się, tworzyli charakterystykę wyznaczonego obszaru, a także uczyli się, jak prowadzić owocną współpracę.
- Obszar został wyznaczony za pomocą różnego rodzaju wskaźników danych i analiz i zaproponowany jako pewien teren o podobnych problemach i wyzwaniach. Samorządy uznały, że faktycznie jest dużo rzeczy, które ich łączą i które powinni i mogą robić razem, jest to dla nich jakaś szansa - mówi Jakub Jaźwiec, doradca ze Związku Miast Polskich koordynujący działania.
Obszar partnerstwa jako całość został scharakteryzowany jako region o dużym potencjale przyrodniczym i turystycznym, jednak o wielu trudnościach wynikających z zawiłości historycznych i uwarunkowań geograficznych. Określony został jako teren zmarginalizowany, o najniższym dostępie do dóbr i usług. Wszystkie gminy zmagają się z takimi trudnościami jak wykluczenie komunikacyjne, brak dostępu do usług specjalistycznych (np. medycznych) i edukacji wyższej czy niedobór atrakcyjnych ofert pracy dla młodych ludzi. Wszystko to sprawia, że mieszkańców ubywa, a część potencjału zostaje niezagospodarowana.
Następnym krokiem będzie scharakteryzowanie najważniejszych potrzeb i opracowanie konkretnych działań. Partnerstwo będzie mogło się starać o fundusze na ich realizację pochodzące przede wszystkim ze źródeł regionalnych przy udziale ministerstwa i urzędu marszałkowskiego. Kluczowa jest wspólna strategia oraz zgodna wśród członków partnerstwa.
Wspólne działania mogą pomóc wypracować silną markę i wzbudzić uśpiony potencjał pomorskich gmin.
Przypomnijmy, że głównym celem projektu Centrum Wsparcia Doradczego Plus, w którym uczestniczy Partnerstwo Pomorza Środkowego, jest to, aby uczestniczące w nim samorządy lokalne przełamały praktykowane do tej pory standardowe podejście do realizacji działań rozwojowych, wdrożyły partnerski model działania oraz nauczyły się w jaki sposób wykorzystywać doświadczenie partnerów oraz wspólny potencjał rozwojowy.
CWD Plus to także szereg działań służących wzmocnieniu wymiany informacji i tworzeniu trwałych relacji pomiędzy samorządami lokalnymi, regionalnymi oraz poziomem krajowym.