Olsztyn - Ogród deszczowy

Opublikowano: 11.09.2018
Olsztyn-ogr_d_deszczowy.jpg
Na Zatorzu w Olsztynie pojawi się ogród deszczowy. To będzie pierwsze takie przedsięwzięcie w mieście. Powstanie przy okazji programu Podwórka z Natury w Zaułku Optymistów.

Coraz bardziej dynamiczne zmiany klimatu powodują konieczność radzenia sobie z ich skutkami. Gwałtowne, intensywne opady deszczu powodują m.in. zalewanie ulic i podtapianie budynków. Coraz więcej miejsc zielonych, jakie powstają w Olsztynie, pomaga w zagospodarowaniu nadmiaru wody.

Jednym ze sposobów wykorzystania deszczówki, a jednocześnie oryginalnego zagospodarowania najbliższej okolicy mogą być ogrody deszczowe. Na pierwsze takie działanie w stolicy Warmii i Mazur zdecydowali się mieszkańcy budynków u zbiegu ulic Żeromskiego-Puszkina-Jagiellońskiej.

- Ogród deszczowy to odpowiednie nasadzenia złożone z roślin wodnych - wyjaśnia dyrektor Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta, Justyna Sarna-Pezowicz. - Te rośliny oczyszczają wodę przed jej przed przedostaniem się do gruntu. Skontaktowaliśmy się ze specjalistami, którzy pomogą nam profesjonalnie założyć taki ogród.
Tego typu działaniami od pięciu lat zajmuje się Fundacja Sendzimira. I to właśnie jej przedstawiciele zarażać będą olsztynian pomysłem na podniesienie jakości życia mieszkańców i poprawę estetyki otoczenia.

- Przy okazji budowy ogrodu deszczowego chcemy spopularyzować ideę zatrzymywania i wykorzystania wody deszczowej w miejscu jej opadu - mówi Paulina Żukowska z Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich. - Spotkanie mające na celu budowę ogrodu deszczowego przy ul. Puszkina, będzie miało formę warsztatów, w których udział będzie mógł wziąć każdy. Przy okazji będzie można dowiedzieć się o problemach związanych ze stosunkami wodnymi na obszarach miejskich, które są skutkiem zmian klimatu, zaletach i funkcjach ogrodów deszczowych oraz ich wpływu na zatrzymywanie, retencjonowanie i oczyszczanie wody w środowisku.

Więcej informacji

Partnerzy