Od stycznia cztery nowe miasta w Polsce

Opublikowano: 27.12.2019
Czerwinsk-strona.jpg
Na mapie Polski od 1 stycznia 2020 roku pojawią się cztery nowe miasta. Wszystkie miały już wcześniej status miast. Ponadto, kilka gmin zmieni swoje granice.

Status miasta odzyskują po półtora wieku Czerwińsk nad Wisłą – na Mazowszu, Lututów w powiecie wieruszowskim i Piątek w łęczyckim - obydwa w Łódzkiem oraz Klimontów w województwie świętokrzyskim – pisze dziennik „Rzeczpospolita".

Wszystkie cztery prawa miejskie utraciły wskutek represji carskich za pomoc powstańcom styczniowym i o tej krzywdzie, a często dawnej świetności, ich mieszkańcy nigdy nie zapomnieli.

„Rz" przypomina, że Czerwińsk to historyczne miejsce, gdzie w 1410 r. armia koronna z królem Władysławem Jagiełłą, idąc na rozprawę z zakonem krzyżackim, przeszła Wisłę suchą nogą po moście łyżwowym, by z Litwinami pójść pod Grunwald.

Po tegorocznej zmianie liczba miast w Polsce zwiększy się do 944, z czego ok. 2/3 wchodzi w skład gmin miejsko-wiejskich, a 66 największych miast ma jednocześnie prawa powiatu.

Od 1 stycznia 2020 roku swoje granice powiększą między innymi: Gorzów Wielkopolski w województwie lubuskim, Małomice w województwie lubuskim, Głogów Małopolski w województwie podkarpackim oraz Szepietowo w województwie podlaskim.

Aby uzyskać lub odzyskać status miasta, miejscowość powinna spełnić wiele warunków. Przestrzenno-urbanistyczne to m.in. posiadanie odpowiedniej infrastruktury techniczno-komunalnej (cała miejscowość musi być zgazyfikowana, zwodociągowana i skanalizowana, posiadać m.in. sieć ciepłowniczą, oczyszczalnię oraz prowadzić selektywną zbiórkę odpadów), posiadanie uchwalonego planu zagospodarowania przestrzennego przewidującego rozbudowę przyszłego miasta, czy posiadanie miejskich cech funkcjonalno-przestrzennych (układ urbanistyczny z rynkiem, zwarta zabudowa typu miejskiego, asfaltowa nawierzchnia ulic, kanalizacja burzowa, chodniki, oświetlenie ulic itp.), a także posiadanie jednoznacznie wykształconego centrum.

Partnerzy