O rozwoju lokalnej srebrnej gospodarki na spotkaniu Sieci EMPIRIE „Miasto Dostępne i Sprawiedliwe” w Cieszynie

Opublikowano: 10.07.2024
Cieszyn_3b.jpg
W Cieszynie 27 i 28 czerwca odbyło się spotkanie Sieci Wymiany Doświadczeń „Miasto Dostępne i Sprawiedliwe”, które zgromadziło przedstawicieli z siedmiu polskich miast. Rozmawiano o możliwych scenariuszach rozwoju lokalnej srebrnej gospodarki.

Gośćmi specjalnymi w Cieszynie byli eksperci z Norwegii, którzy podzielili się doświadczeniami rozwoju gospodarki ukierunkowanej na potrzeby seniorów w norweskich regionach. Christian Hellevang przedstawił rolę wolontariatu, jak organizować czas wolny, a także działania dotyczące pozyskiwania mieszkań dostępnych dla osób starszych. Szczególnie istotne były informacje o wykorzystaniu lokalnej oferty rynku usług i produktów przeznaczonych dla osób starszych. Uzupełnieniem wypowiedzi Christiana Hellevanga była szerokie omówienie tematyki dostępności uzyskiwanej dzięki uniwersalnemu projektowaniu.

Ciekawy przykład działań skierowanych do seniorów i lokalnych podmiotów niepublicznych zaprezentowała Hanne Flakstad Gunnarson, która omówiła norweski model wsparcia seniorów na przykładzie gminy Stord. Jej wystąpienie pt. „Jak żyć w domu tak długo, jak to możliwe, bez względu na okoliczności życiowe” skupiło się na praktycznych rozwiązaniach umożliwiających seniorom pozostanie w swoich domach przez dłuższy czas, co ma istotny wpływ na ich komfort i jakość życia.

Ważnym elementem spotkania była również prezentacja Knuta Hjorth-Johansena, przedstawiciela norweskiej organizacji samorządowej KS Kommunesektorens organisasjon, który opowiedział o wsparciu, jakie organizacja ta oferuje lokalnym i regionalnym samorządom w Norwegii oraz ich inicjatywach skierowanych do seniorów.

Spotkanie w Cieszynie było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i poznania rozwiązań mogących znacząco pomóc w pobudzeniu lokalnej srebrnej gospodarki. Długa dyskusja na ten temat między przedstawicielami naszych miast i norweskimi ekspertami ujawniła istniejący potencjał w naszych miastach. Pokazała również istniejące bariery. Wypowiedzi wielu uczestników okazały się inspirujące. Pokazały też, jak niewiele jest różnic w podejściu do zakresu możliwego wsparcia osób starszych. Uczestnicy wyrażali przekonanie o dobrze wybranych kierunkach działań w polskich miastach. Srebrna gospodarka nie jest światem równoległym dla polskich miast, ale może być realną, istotną częścią polskiej lokalnej gospodarki. Może być pomostem dla partnerstwa podmiotów gospodarczych i administracji samorządowej.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Kontynuacja współpracy bilateralnej polskich, norweskich i islandzkich samorządów jako przykład wypracowania trwałych relacji po projektach Rozwoju Lokalnego oraz rozbudowy współpracy w przygotowaniu kolejnej perspektywy finansowej”. Jego celem jest wsparcie kontynuacji współpracy pomiędzy zainteresowanymi norweskimi/islandzkimi miastami/gminami a 53 polskimi miastami, które uczestniczyły w II i III etapie Programu „Rozwój Lokalny” w ramach EOG i NMF 2014-2021. Działania w ramach Inicjatywy to także pomost do nowej perspektywy finansowej MF EOG i NMF. Jednym z działań realizowanych w trakcie trwania tego rocznego projektu są spotkania czterech Sieci Wymiany Doświadczeń EMPIRIE z udziałem ekspertów z Norwegii i Islandii.

Partnerzy