O prawach człowieka w polskich samorządach

Opublikowano: 04.05.2021
grafika_do_zajawki-miasta-praw-czlowieka.jpg
Prawa człowieka i wyzwania jakie ze sobą niosą dla miast były tematem konferencji online „Standard minimum praw człowieka w polskim samorządzie”, która odbyła się 21 kwietnia br.

Konferencję zorganizowały Stowarzyszenie Arteria oraz Komisja Praw Człowieka i Równego Traktowania Związku Miast Polskich w ramach projektu „Standard minimum praw człowieka w polskim samorządzie”. Jego liderem jest Stowarzyszenie Arteria, a partnerem strategicznym Związek Miast Polskich. Projekt zmierza do tego, by zbudować narzędzia dla kreowania miast włączających, miast dla wszystkich, gwarantujących równość i przeciwdziałających dyskryminacji.

Obecnie, gdy miasta w Europie i na świecie zostały mocno dotknięte przez pandemię, a rzeczywistość okazała się być sprawdzianem dla naszej solidarności z osobami dotkniętymi chorobą, problematyka realizacji praw człowieka nabiera szczególnego znaczenia. Samorządy w Polsce i w Europie uczą się, jakie są standardy tych działań, gwarancje praw każdej i każdego z nas i jakie są ich instytucjonalne formy. Nawiązują partnerstwa, porozumienia, bazują na dokumentach wypracowanych na poziomie międzynarodowym, by móc współtworzyć, ale i wprowadzać dobre praktyki w tym zakresie.

Zakres zadań realizowany przez polskie samorządy związany jest bezpośrednio z ponad połową praw człowieka wymienionych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Są to wszystkie elementarne prawa: prawo do mieszkania, do przemieszczania się, do edukacji, do kultury oraz rozmaite inne tego typu prawa egzystencjalne.

Musimy zwracać uwagę na ten kontekst praw człowieka, który związany jest z równością. Mianowicie powinniśmy tak organizować te wszystkie usługi adresowane do mieszkańców, by były one w miarę równo dostępne dla wszystkich; żeby były tak zorganizowane, by nie powodowały dyskryminacji kogokolwiek – mówił podczas konferencji Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich. - W ostatnim czasie dochodzą nam do tego niespodziewane całkowicie konteksty, które fundują nam politycy. W ramach różnych walk ideologiocznych przedstawiają nam pomysły ideologiczne pełne dyskryminacji i wykluczenia. My-samorządowcy, realizując naszą powinność i rozumiejąc konieczność stosowania tych standardów w pełnym formacie, staramy się w większości temu przeciwstawiać.

- Od wielu lat na wszystkich poziomach samorządów, zazwyczaj nieustraszone kobiety realizują wiele programów antydyskryminacyjnych, równościowych – przypomniała podczas konferencji Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu, przewodnicząca Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania ZMP. – Wymiana doświadczeń, wzajemne wspieranie się i szukanie inspiracji także zagranicznych - to dobry przepis na sukces.
Zwróciła uwagę, że celem samorządowców jest budowanie wspólnot przyjaznych dla wszystkich, wspólnot, które nikogo nie wykluczają. I chodzi tu o działania nie tylko w obszarze pomocy społecznej, ale w każdym obszarze działania miasta: edukacji, czasu wolnego, przestrzeni publicznej, pracy, dostępu do wszystkich usług miejskich.
- To jest nasz cel: otwarte, przyjazne wspólnoty – także dla gości, którzy do nas przyjeżdżają – czy jako turyści, czy jako nowi mieszkańcy. Na potrzeby tych osób musimy być mocno otwarci – podkreślała przewodnicząca.

Uczestnicy konferencji, z pomocą łączy internetowych połączyli się z Michaelem O'Flaherty, dyrektorem Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Zwrócił on uwagę, że praca burmistrzów miast polega na honorowaniu godności mieszkańców w całym bogactwie różnorodności.- Dzisiaj możemy mówić o pracy na rzecz godności jako o pracy na rzecz praw człowieka – stwierdził. Mówił o tym, co ten obowiązek oznacza dla codziennej pracy miasta, a także wskazał kilka filarów, na których miasta mogą się opierać przyjmując formalnie podejście oparte o prawa człowieka. Wymienił także problemy, jakie napotykają burmistrzowie, którzy zdecydują się na zarządzanie miastami oparte o prawa człowieka.

O systemowym podejściu do integracji imigrantów i imigrantek mówiła podczas konferencji Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego. – Kiedy mówimy o systemowym podejściu do imigrantek i imigrantów, mamy na myśli przede wszystkim włączenie ich do całości polityk i usług świadczonych dla mieszkańców – stwierdziła.

Szersza relacja z konferencji w najbliższym numerze „Samorządu Miejskiego”. (epe)


Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG


Partnerzy