O Krajowej Polityce Miejskiej - relacja i zapis wideo seminarium FRL

Krajowa Polityka Miejska 2030 Opublikowano: 24.06.2021
FRL-sem20-www.jpg
Po raz drugi przedstawiciele miast i eksperci rozmawiali o Krajowej Polityce Miejskiej podczas seminarium Forum Rozwoju Lokalnego. Podsumowano dotychczasowe prace nad rekomendacjami dla KPM 2030.

Było to dwudzieste już seminarium Forum Rozwoju Lokalnego. Tym razem Związek Miast Polskich zaprosił do rozmowy o aktualnie toczących się pracach nad aktualizacją Krajowej Polityki Miejskiej.

Seminarium pt. „Krajowa Polityka Miejska 2030 – samorząd lokalny w jej tworzeniu i wdrażaniu II” odbyło się 24 czerwca br.

Podczas spotkania Wiktoria Saganowska, naczelnik w Departamencie Strategii Rozwoju w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej przypomniała główny cel prowadzonych obecnie prac. A ma nim być zrównoważona transformacja polskich miast w kierunku silnych i odpornych, zapewniających wysoką jakość życia mieszkańców. Zapowiedziała, że jesienią ministerstwo chce uruchomić proces konsultacji wypracowanych rozwiązań w ramach Krajowego Forum Miejskiego. Plan zakłada, że w pierwszym kwartale 2022 roku nowa Krajowa Polityka Miejska zostanie przyjęta.

Przez ostatnie miesiące ponad 180 ekspertów, reprezentujących różne środowiska, przygotowywało w kontekście kluczowych wyzwań propozycje rozwiązań do nowej Krajowej Polityki Miejskiej. Tą międzyśrodowiskową dyskusję zorganizowało Obserwatorium Polityki Miejskiej w Instytucie Rozwoju Miast i Regionów. Przeprowadzono ok. stu spotkań. Ich celem było zidentyfikowaniem wyzwań i problemów odpowiedzialnej urbanizacji i zrównoważonego rozwoju polskich miast, a także zaproponowanie konkretnych rozwiązań. Ta gigantyczna praca zakończyła się wypracowaniem 42 wyzwań i 121 rekomendacji.

Wyzwania i rozwiązania zostały opracowane i zgrupowane wokół 6 tematów:

  1. Kształtowanie przestrzeni
  2. Rozwój gospodarczy i rynek pracy
  3. Ochrona środowiska i adaptacja do zmian klimatu
  4. Transport i mobilność miejska
  5. Mieszkalnictwo i polityki społeczne
  6. Zarządzanie i finanse publiczne

Można się z nimi zapoznać także według celów KPM 2030:

  1. Miasto dostępne
  2. Miasto kompaktowe
  3. Miasto zielone
  4. Miasto inteligentne
  5. Miasto produktywne

Jeszcze do końca czerwca Instytut Rozwoju Miast i Regionów zaprasza do komentowania tych zagadnień oraz wysłania uwag na opm@irmir.pl.

Związek Miast Polskich uczestniczy - poprzez swych przedstawicieli oraz organizowanie spotkań takich jak seminaria FRL – w pracach nad aktualizacją KPM. Również Związek zbiera opinie, refleksje i postulaty z miast. W trakcie seminarium poświęconego nowej polityce miejskiej przedstawione zostały postulaty i komentarze Związku Miast Polskich do pięciu celów, jakie zostały wyodrębnione w „Założeniach aktualizacji Krajowej Polityki Miejskiej”: Miasto sprawiedliwe, Miasto produktywne, Miasto zielone, Miasto inteligentne oraz Miasto kompaktowe.
Przedstawione zostały także szersze, horyzontalne uwarunkowania prawne i finansowe, jakie warunkują efektywne wdrażanie KPM.

Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo całego seminarium (poniżej) oraz do zapoznania się z prezentacjami prelegentów (w załącznikach).


Przypomnijmy, że cykl seminariów jest realizowany w ramach Programu „Rozwój lokalny” wdrażanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach III edycji Funduszy norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. FRL to uruchomiona przez Związek Miast Polskich otwarta platforma samorządowo-rządowo-eksperckiej debaty oraz zintegrowany pakiet działań służących promocji podejścia oraz narzędzi zrównoważonego i endogennego rozwoju lokalnego.
Zapraszamy do zapoznania się z ogólną koncepcją FRL, nagraniami oraz innymi materiałami z poprzednich spotkań na nowym serwisie internetowym FRL - http://www.forum-rozwoju-lokalnego.pl/.

(epe)

Załączniki:
Wiktoria Saganowska - W kierunku zrównoważonej transformacji polskich miast - nowa Krajowa Polityka Miejska
Karol Janas - Podsumowanie prac grup eksperckich
KPM 2030 - Cel 1: Miasto dostępne/sprawiedliwe
KPM 2030 - Cel 2: Miasto produktywne
KPM 2030 - Cel 3: Miasto zielone
KPM 2030 - Cel 4: Miasto inteligentne
KPM 2030 - Cel 5: Miasto kompaktowe
Andrzej Porawski - Uwarunkowania prawne polityki miejskiej
Jan Maciej Czajkowski - Uwarunkowania finansowe rozwoju miast
Katarzyna Śpiewok - Rozwój potencjału instytucjonalnego miast

Pozostałe aktualności

Krajowa Polityka Miejska 2030
foto-seminarium-gdynia_pl.jpg
O budowaniu miast jutra – relacja z seminarium FRL przed Światowym Forum Miejskim
Dialog i współzarządzanie w czasach wielu wyzwań – temu tematowi było poświęcone seminarium, które Związek Miast Polskich zorganizował dla miast w ramach przygotowań do tegorocznego Światowego Forum Miejskiego.
Krajowa Polityka Miejska 2030
Www__4___1_.png
MIASTO JUTRA - DIALOG I WSPÓŁZARZĄDZANIE W CZASACH WIELU WYZWAŃ – zapraszamy na transmisję seminarium
Dziś o godz. 10 zapraszamy do oglądania transmisji seminarium online w ramach Forum Rozwoju Lokalnego – kolejnego z cyklu przygotowujących polskie miasta do 11. sesji Światowego Forum Miejskiego.
Krajowa Polityka Miejska 2030
Www__4___1_.png
MIASTO JUTRA - DIALOG I WSPÓŁZARZĄDZANIE W CZASACH WIELU WYZWAŃ - dziś ostatni dzień rejestracji na seminarium
Już jutro, 11 maja zapraszamy na seminarium online w ramach Forum Rozwoju Lokalnego – kolejne z cyklu przygotowujących polskie miasta do 11. sesji Światowego Forum Miejskiego. DO 10 MAJA TRWA REJESTRACJA NA SEMINARIUM
Krajowa Polityka Miejska 2030
Www__4___1_.png
Przygotuj się z nami do Światowego Forum Miejskiego – zapraszamy na seminarium!
Związek Miast Polskich zaprasza na drugie seminarium online organizowane w ramach cyklu Forum Rozwoju Lokalnego poświęconego przygotowaniu polskich miast do udziału w jedenastym Światowym Forum Miejskim (WUF11).
Krajowa Polityka Miejska 2030
semiaria_FRL-WUF-grafika_og_lna.jpg
Przygotuj się z nami do WUF11! Nowe daty Forum Rozwoju Lokalnego
W związku z wojną w Ukrainie i zaangażowaniem polskich miast w pomoc uchodźcom, zmianie uległy terminy i miejsca części wiosennych seminariów przygotowujących polskie miasta do Światowego Forum Miejskiego.
Krajowa Polityka Miejska 2030
foto-seminarium-HCz.jpg
Przygotuj się z nami do Światowego Forum Miejskiego
Chcemy, by na głos Polski, jako gospodarza Światowego Forum Miejskiego (WUF) składały się doświadczenia polskich miast- powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas seminarium FRL.

Partnerzy