Nowe inicjatywy europejskie dla miast

Opublikowano: 19.04.2023
logo-ue.jpg
Zachęcamy do aplikowania i korzystania z możliwości, jakie dają nowe instrumenty europejskie dla miast: EIT Urban Mobility, Intelligent Cities Challenge (ICC), European Urban Initiative (EUI): City-to-City Exchanges i Peer Reviews.

EIT Urban Mobility

EIT Urban Mobility to inicjatywa Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT). Od 2019 zachęca do zmian sposobu poruszania się ludzi w miastach, tak aby uczynić je miejscami bardziej przyjaznymi do życia. Ambicją EIT jest stać się największą europejską inicjatywą przekształcającą mobilność miejską. Najnowszy nabór w ramach inicjatywy - Call for Innovation, skupi się na tematach z zakresu Active Mobility, Sustainable City Logistics, Energy and Mobility, and Future Mobility. Celem przewodnim projektów ma być wykorzystanie innowacyjnych pomysłów i przetestowanie ich w prawdziwym życiu.

Budżet naboru wynosi 14.7 mln euro a aplikacje można składać do 28.04.2023.

Więcej na temat naboru: https://eit.europa.eu/our-activities/opportunities/eit-urban-mobility-call-innovation-business-plan-2023-2025

Intelligent Cities Challenge (ICC)

Intelligent Cities Challenge (ICC) to inicjatywa Komisji Europejskiej wspierająca europejskie miasta w ekologicznej i cyfrowej transformacji. ICC pomaga miastom wykorzystać potencjał nowoczesnej technologii, jednocześnie poprawiając konkurencyjność gospodarczą, odporność społeczną i jakość życia obywateli miast.

W najnowszym naborze miasta dostaną wsparcie eksperckie do wdrożenia Lokalnego Zielonego Ładu – skutecznej strategii zielonej i cyfrowej transformacji.

Nabór do Inicjatywy potrwa do 28.04.2023.

Więcej na temat naboru: https://www.intelligentcitieschallenge.eu/news/intelligent-cities-challenge-opens-applications-new-phase

European Urban Initiative (EUI): City-to-City Exchanges

Rozpoczął się nabór wniosków na wymianę wiedzy pomiędzy miastami. Wnioski są oceniane w sposób ciągły.

Wymiany między miastami pozwalają na spotkania władz miejskich ("wnioskodawca") stojący przed konkretnym wyzwaniem związanym z wdrażaniem zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich z innymi władzami miejskie z innego państwa członkowskiego UE dysponują wiedzą specjalistyczną, która mogłaby pomóc w rozwiązaniu tego wyzwania ("partnerzy") w ramach krótkoterminowej, szybko realizowanej wizyty. Zasadniczo wymiany między miastami mają charakter dwustronny, ale w uzasadnionych przypadkach można uwzględnić dodatkowego partnera.

Wymiana między miastami jest działaniem oddolnym, na wniosek miast. Tematyka, czas i forma wymiany są określane przez wnioskodawcę zgodnie z jego specyficznymi potrzebami związanymi z projektowaniem i wdrażaniem zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich.

Termin składania wniosków to 17 listopada 2023 r., godz. 12:00.

Więcej na temat naboru: https://www.urban-initiative.eu/capacity-building/pilot-call-c2c-exchanges

European Urban Initiative (EUI): Peer Reviews

Oferta dla miast zainteresowanych budowaniem swojego potencjału w zakresie projektowania lub wdrażania strategii zrównoważonego rozwoju miast. Pozwoli ulepszyć strategię swojego urzędu miejskiego poprzez spotkania z innymi praktykami miejskimi.

Wzajemne przeglądy to zestaw wcześniej określonych działań, co pozwoli na przeprowadzenie analizy porównawczej strategii zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich. Celem jest poprawa projektowania i wdrażania strategii zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich poprzez proces analizy porównawczej, wzajemne uczenie się i dostarczanie zaleceń.

Aplikacje dla miast zainteresowanych przeglądem swoich strategii przyjmowane będą do 29 maja 2023 r. do godz. 12.00.

Więcej na temat naboru: https://www.urban-initiative.eu/capacity-building/pilot-call-peer-reviews

Partnerzy