Norwegowie uczą doradców miast (2)

Opublikowano: 26.09.2019
IMG_2049.JPG
Samorządowcy i przedstawiciele spółek miejskich w Norwegii prezentowali swoje doświadczenia i innowacyjne rozwiązania grupie doradców miast w projekcie predefiniowanym realizowanym przez ZMP.

Od 8 do 11 września 2019 r. odbyła się druga wizyta studyjna w Bergen i Austrheim w ramach projektu „Budowanie potencjału instytucjonalnego średnich i małych miast w Polsce na rzecz wdrażania skutecznych lokalnych polityk rozwoju”, który jest realizowany przez Związek Miast Polskich (lider projektu predefiniowanego) wraz z Norweskim Związkiem Władz Lokalnych i Regionalnych (KS), Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz Instytutem Rozwoju Miast i Regionów (IRMiR).

Doradcy miast, którzy już wkrótce rozpoczną wspólnie z polskimi miastami - wybranymi przez Ministerstwo inwestycji i Rozwoju - przygotowanie lokalnych dokumentów rozwoju, zapoznali się z dobrymi praktykami prezentowanymi przez przedstawicieli norweskich samorządów w mieście Bergen.

Bergen to drugie co do wielkości miasto Norwegii, liczy 270 tys. mieszkańców. Posiada największy port rybacki w kraju, duży port handlowy i pasażerski. Jest to drugie, po Oslo, miasto co do znaczenia gospodarczego. Rozwinięte są takie gałęzie przemysłu jak: stoczniowy, spożywczy (głównie rybny), włókienniczy, maszynowy, rafineryjny. Gmina Bergen jest 216. norweską gminą pod względem powierzchni.




Podczas wizyty w spółce miejskiej zajmującej się gospodarką odpadami - BIR Waste Management, uczestnicy poznali innowacyjny, ale jednocześnie drogi system podziemnych rurociągów, które odprowadzają śmieci z centrum miasta i kierują je do spalarni i sortowni odpadów komunalnych. Spółka miejska, której pochodzenie datuje się na lata 1881, w pierwszych latach funkcjonowania odprowadzała 14 kg odpadów na rok od jednego mieszkańca Bergen. Obecnie jeden mieszkaniec Bergen wytwarza 430 kg śmieci w skali roku. Początkowo region miał ogromne wysypisko śmieci, które obsługiwało Bergen. Podczas debaty publicznej nad perspektywą zlokalizowania kolejnego wysypiska zrodziło się pytanie, czy jednak jest to najlepsze rozwiązanie dla miasta i regionu. Grupa ówczesnych burmistrzów podjęła decyzję o przygotowaniu ogólnego, nadrzędnego planu gospodarki odpadami dla gmin zlokalizowanych koło Bergen. Sprzyjało temu prawo, gdyż wymagania stawiane przed pojedynczymi, małymi gminami były bardzo trudne do spełnienia. Podjęto decyzję o nawiązaniu współpracy międzygminnej, do której przystąpiło 9 gmin. Zbudowana została spalarnia i sortownia popiołów, a w 1997 roku wysypisko śmieci zostało zamknięte.

Ny-Krohnborg – Centre for Education and Culture - doradcy poznali przykład holistycznego podejścia do roli szkoły jako miejsca, które łączy funkcje dydaktyczne z rozwojem ścieżki zainteresowań dzieci oraz stanowi atrakcyjne miejsce spędzania czasu poza lekcjami. W Bergen placówka ta pełni rolę centrum sportu, szkoły, domu kultury. W jednym miejscu gmina oferuje pakiet dla dzieci, młodzieży i całych rodzin. To oferta nie tylko dla uczniów na zagospodarowanie wolnego czasu, to przykład komplementarnego działania, angażującego ludzi, podnoszącego jakość usług, zaangażowanie społeczeństwa i zaufanie do władzy publicznej.

Doradcy miast zapoznali się także z działaniami Wydziału ds. Klimatu gminy Bergen. Bergen aspiruje do bycia najbardziej zielonym miastem w Norwegii. Gmina podejmuje liczne działania by zredukować ruch samochodowy, zachęca do korzystania z autobusów i rowerów miejskich, wprowadza autobusy elektryczne i tramwaje. W Bergen powstają mobilne punkty związane z car-sharing, stacjami ładowania samochodów elektrycznych i wypożyczaniem  rowerów.

Więcej informacji na temat projektu predefiniowanego - tutaj .

Partnerzy