Miasta Praw Człowieka – zaproszenie na webinarium eksperckie

Opublikowano: 01.06.2022
grafika_Miasta_Praw_Cz_owieka-ok.jpg
Stowarzyszenie Arteria i ZMP zapraszają na kolejne webinarium tematyczne w ramach spotkań poświęconych realizacji praw człowieka na poziomie lokalnym. Jego tematem będzie wpływ mądrze zaprojektowanej zieleni na zdrowie psychiczne mieszkańców miast.

Urban Stress – o wpływie mądrze zaprojektowanej zieleni na zdrowie psychiczne osób mieszkających w miastach – to temat webinarium, które odbędzie się już dziś, 1 czerwca o godzinie 14:00.

To już kolejne webinarium tematyczne w ramach spotkań poświęconych realizacji praw człowieka na poziomie lokalnym. W trakcie naszych spotkań poruszamy praktyczne i inspirujące kwestie związane z realizacją idei Miasta Praw Człowieka.

W ostatnim czasie pojawiają się alarmujące statystyki związane ze zdrowiem psychicznym w Polsce. Jednak problem chorób psychicznych w miastach pojawiał się już na długo przed pandemią. Na podstawie wielu badań naukowych z zakresu medycyny i projektowania miast wiemy, że sam fakt zamieszkania w mieście podnosi o około 20% ryzyko zaburzeń lękowych i o 40% ryzyko zaburzeń nastroju (w tym np. depresji).

Jak sobie z tym radzić? Dlaczego nasz mózg nie lubi prostokątów? Jaką rolę w zdrowiu psychicznym odgrywa prawidłowo zaprojektowana zieleń, kto i dlaczego jest za to odpowiedzialny?

Zapraszamy na webinarium, podczas którego dowiecie się:

(1) w jaki sposób środowisko życia wpływa na zdrowie i zdrowie psychiczne;
(2) w jaki sposób prawo do zdrowia psychicznego może być łamane przez złe decyzje projektowe;
(3) w jaki sposób można świadomie projektować przestrzenie miejskie dla zdrowia.

O powyższych wyzwaniach rozmawiać będziemy z dr Agnieszką Olszewską-Guizzo, prezeską i założycielką Fundacji NeuroLandscape.
Dr Olszewska-Guizzo jest absolwentką Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW). Doktorat z dziedziny architektury krajobrazu i ekologii miejskiej uzyskała na Uniwersytecie w Porto (Portugalia), po czym prowadziła badania na Uniwersytecie w Singapurze. Interesuje się związkiem między cechami środowiska naturalnego i zbudowanego a zdrowiem i samopoczuciem psychicznym mieszkańców miast i osób z zaburzeniami psychicznymi. Zastosowała narzędzia psychofizjologii, w tym neuronaukę, do badania zmian w oscylacji fal mózgowych u osób wystawionych na różnego rodzaju krajobrazy. Wprowadziła i zoperacjonalizowała koncepcję 'krajobrazów kontemplacyjnych” oraz zaproponowała narzędzie psychometryczne (model krajobrazu kontemplacyjnego – Contemplative Landscape Model), który jest skalą oceny i klasyfikacji widoków w oparciu o ich potencjalne korzyści dla zdrowia psychicznego poprzez bierną obserwację. W pracy swojej fundacji dąży do wdrażania badań naukowych w praktyczne działania na rzecz promocji zdrowia psychicznego w miastach.

Webinarium jest bezpłatne. Wydarzenie trwa godzinę i odbywa się w języku polskim. Aby zarejestrować się na wydarzenie, kliknij tutaj. Możesz to też zrobić przez stronę https://www.miastaprawczlowieka.org.pl . Po rejestracji zostanie przekazany link do wydarzenia.

Partnerzy