Mariupol - miasto bohater

Opublikowano: 05.05.2023
Mariupol.jpg
Okupowany od maja 2022 roku Mariupol, który zyskał tytuł miasta - bohatera Ukrainy nadal potrzebuje pomocy. Mieszkańcy, którzy zdołali uciec do innych miast na Ukrainie, próbują organizować wspólne życie, m.in. w 21 ośrodkach „Ja-Mariupol"

Mariupol to miasto we wschodniej części Ukrainy, w obwodzie donieckim, położone nad Morzem Azowskim. Port morski i stolica rejonu. Przed wojną liczył 431 tysięcy mieszkańców.

Zaatakowany w 2022 roku przez Federację Rosyjską i zburzony – rosyjscy najeźdźcy zniszczyli 80-90% zabudowy mieszkalnej, ponad połowę infrastruktury krytycznej. W końcu marca 2022 r. w mieście nie było dostępu do bieżącej wody, prądu czy jedzenia – doszło do katastrofy humanitarnej. Od maja 2022 roku okupowany przez Rosję, a 30 września 2022 roku wraz z całym obwodem donieckim i trzema innymi obwodami przez nią anektowany. To tu, nad brzegiem Morza Azowskiego znajduje się Azowstal - ukraiński kombinat metalurgiczny, założony w 1930 roku. Wiosną 2022 roku ukraińscy żołnierze przez dwa miesiące bronili się w Azowstalu przed rosyjskim agresorem. Poddali się w połowie maja.

Od marca 2022 Mariupol nosi tytuł miasto - bohater Ukrainy. To honorowy tytuł ustanowiony dekretem z 6 marca 2022 przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego dla upamiętnienia czynów zbiorowego bohaterstwa i wytrwałości obywateli, którzy bronili swoich miast w czasie inwazji Rosji na Ukrainę. Oprócz Mariupola tytuł ten otrzymały miejscowości: Wołnowacha, Hostomel, Chersoń, Charków, Czernihów, Bucza, Irpień, Mikołajów oraz Ochtyrka.

Część ludności Mariupola, w tym tysiące dzieci i młodzieży najeźdźcy wywieźli w głąb Rosji. Część ludności zdołała uciec i tworzy diaspory w innych miastach. W 21 miastach obwodowych (czyli stolicach regionów) Ukrainy funkcjonują ośrodki pod nazwą „Ja-Mariupol". Próbują one gromadzić rozproszonych po całej Ukrainie mieszkańców Mariupola i organizować ich wspólne życie, po to, by „przenieść miasto" przez trudny czas wojny, a po jej zakończeniu m.in. przez te centra pracować nad koncepcją odbudowy Mariupola. Już dziś zawiązują się grupy, np. architektów z różnych krajów, którzy są gotowi pomagać w odbudowie.

W ośrodku «Ja-Mariupol» we Lwowie zarejestrowanych jest 8181 mieszkańców Mariupola. Otwierają oni centrum wsparcia domowego”, gdzie będzie: gabinet stomatologiczny, gabinet psychologa, pralnia, usługi krawieckie, fryzjer oraz pokój dziecięcy. Potrzebują pomocy w wyposażeniu kolejnych oddziałów centrum, a także środków transportu.

Załączniki:
Priorytetowe potrzeby w ośrodkach Ja-Mariupol
Wykaz potrzeb Ja-Mariupol

Partnerzy