W raporcie czytamy również, że miasto jest centrum Lubelskiego Obszaru Metropolitarnego, liczącego ponad 600 tys. mieszkańców, co przekłada się to na wysoki potencjał kapitału ludzkiego, tak ważnego dla rozwoju firm, a koszty operacyjne oraz zatrudnienia w Lublinie są niższe o 20-30% niż w Polsce centralnej i zachodniej. Raport został opracowany w ramach cyklu badawczego Business Environment Assessment Study.
– Lublin w ostatnim czasie stał się jedną z najszybciej rozwijających się metropolii w kraju. Jest nowoczesnym, otwartym i rozpoznawalnym miejscem, nie tylko w Polsce, ale również w Europie. To efekt trafnych inwestycji infrastrukturalnych, które przekładają się zarówno na jakość życia mieszkańców, jak i potencjał gospodarczy. Skuteczny okazał się także stworzony mechanizm wspierania inwestycji, który opiera się na ścisłej współpracy z uczelniami i lokalnymi instytucjami. To pozwoliło przyciągnąć do Lublina prawie 80 podmiotów zewnętrznych, które zainwestowały tu swój kapitał. Dobre podejście do wspierania przedsiębiorczości, trafne inwestycje oraz strategia utrzymania różnorodności gospodarki miasta doprowadziły do sytuacji, w której łatwiej jest w Lublinie utrzymać jej stabilny rozwój – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Najnowsza, 3. edycja cyklu badania Antal, Cushman & Wakefield oraz Vastint - Business Environment Assessment Study, przedstawia ocenę środowiska biznesowego w Lublinie dokonaną przez decydentów polskich firm. Pozwala ona spojrzeć na polski rynek z perspektywy biznesu i wskazać główne trendy w rozwoju ekonomicznym organizacji. W badaniu analizie poddano siedem czynników, które wpływają na atrakcyjność miast i zachęcają do inwestycji. Są to: infrastruktura, przestrzeń biurowa, wsparcie administracji publicznej, potencjał edukacyjny, potencjał zatrudnienia, potencjał biznesowy oraz ocena lokalizacji jako miejsca do życia. Średnia ocena miasta wynosi 6,4 punktu w 10-stopniowej skali. Najwyższe oceny otrzymały aspekty takie jak potencjał edukacyjny (7,1 punktów), ocena lokalizacji jako miejsca do życia (7,0 punktów) oraz infrastruktura (6,3 punktów).