Przyjazd przedstawicieli Ukrainy miał charakter wymiany doświadczeń pomiędzy Sławutą, a Lubartowem w zakresie odnawialnych źródeł energii, pozyskiwania środków zewnętrznych, kogeneracji czy programów wymiany młodzieży. Podczas wizyty goście mogli zapoznać się z działaniem oczyszczalni ścieków i farmą fotowaltaiczną znajdującą się na terenie Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Poznali jak pracuje Przedsiębiorstwo Energii Cieplnej po nowoczesnej modernizacji oraz odwiedzili Lubartowski Ośrodek Kultury i Punkt Informacji Turystycznej w Lubartowie.
Podczas pierwszego najbliższego ataku Rosjan w rejonie Sławuty, w ubiegłym roku, zniszczenia doznały budynki administracji publicznej. Mer Miasta Wasyl Sydor wspominał, jak w oknach nie było szyb, kiedy przyszli rano do pracy. Obecnie miasto mierzy się z przerwami w dostawach prądu. Zdarza się, że prąd wyłączany jest nawet na 16 godzin. Dlatego Ukraińcy szukają alternatywnych źródeł zasilania. Chcą także wdrożyć u siebie kogeneratory. Urządzenia, które jednocześnie produkują energię elektryczną i ciepło użytkowe. Ciepło to może być wykorzystywane do ogrzewania budynków, wody użytkowej lub procesów przemysłowych. W trakcie pobytu rozmawiali także o sposobach pozyskiwania funduszy unijnych. Szansą dla nich są tak zwane fundusze przedakcesyjne dla państw, które jeszcze nie należą do Unii Europejskiej.
Wizyta studyjna w Lubartowie odbyła się w ramach projektu, którego głównym celem jest pomoc w odbudowie Ukrainy poprzez międzynarodowe partnerstwa samorządowe pomiędzy gminami z Ukrainy i krajów UE, w tym Polski. Partnerem w projekcie „Mosty zaufania“ realizowanym przez Związek Miast Ukrainy (AUC), wspólnie z Radą Gmin i Regionów Europy, jest Związek Miast Polskich.