Lądek Zdrój – Otwarcie pierwszej w Polsce gminnej elektrowni VF

Opublikowano: 25.09.2023
Lądek_zdrój-farma-fotowoltaiczna-2.jpg
W najbliższy piątek, 29 września, w Lądku-Zdroju odbędzie się uroczyste otwarcie Farmy Fotowoltaicznej. To pierwsza w Polsce Gminna Elektrownia FV o mocy 1 MW uruchomiona w ramach Lądeckiej Spółdzielni Energetycznej.

Roman Kaczmarczyk, burmistrz Lądka-Zdroju oraz Daniel Raczkiewicz - Prezes Lądeckiej Spółdzielni Energetycznej zapraszają na oficjalne otwarcie inwestycji, które odbędzie się w siedzibie Inkubatora Przedsiębiorczości przy ul. Kolejowej 6 w Lądku-Zdrój.

Pierwsza w Polsce Gminna Elektrownia FV została uruchomiona 7 września w ramach Lądeckiej Spółdzielni Energetycznej. Ma moc 1 MW. Wytwarza ona prąd na potrzeby własne lądeckich instytucji i ich budynków - ratusza, szkół, przedszkoli, centrum kultury, ośrodków opieki społecznej, straży miejskiej i pożarnej, świetlic wiejskich, oczyszczalni, oświetlenia ulic.

Kolejne 6,7 MW „w drodze” + magazyny energii, za miesiąc będziemy mieli pozwolenie na budowę.. Idziemy „na całość” w kierunku samowystarczalności energetycznej

napisał w mediach społecznościowych burmistrz Lądka Zdroju.

Zaznaczył, że prąd z farmy w pierwszej kolejności popłynie do mieszkańców i przedsiębiorców, którzy zlikwidują paleniska na paliwa stałe oraz przejdą na elektryczne podgrzewacze c.w.u.

Pracę nad projektem rozpoczęły się 15 marca 2015 roku.

Pamiętam jak jeden z radnych poprzedniej kadencji nazwał to „Astralne Projekcje Burmistrza” - a jednak z konsekwencją i determinacją zmierzam do celu

pisze na FB burmistrz.

Jak mówi burmistrz Roman Kaczmarczyk, to ważny dzień nie tylko dla Lądka, ale i innych samorządów w Polsce: – To pierwsza farma, która została wybudowana w tym celu, żeby prąd popłynął z niej do gminy, a nie na zasadzie ogólnej, kiedy sprzedaje się w cenie hurtowej, a kupuje w detalicznej – mówi. – Ta farma docelowo będzie zasilać wszystkie jednostki gminne. Ma to działać na zasadzie auto konsumpcji energii elektrycznej wytworzonej na farmie, natomiast my będziemy płacić tylko za dzierżawę kabli.

Pierwsze tygodnie pracy farmy o mocy 1 MW pokażą, jak zachowuje się sieć, bo w najbliższej okolicy nie ma fotowoltaiki o takiej mocy. Obsługą będzie zajmowała się specjalnie zawiązana w tym celu spółdzielnia energetyczna, w skład której wchodzą przedstawiciele gminy Lądek-Zdrój, Centrum Kultury i Rekreacji oraz i gminnej spółki komunalnej LUK.

Obecna moc farmy to tylko niewielka część planowanej. Docelowo ma zostać rozbudowana do 10 MW i – jak podkreśla burmistrz Lądka-Zdroju – gmina już kończy wniosek do KPO, gdzie są dedykowane spółdzielniom energetycznym i klastrom energii fundusze: – Mamy już praktycznie na ukończeniu procedurę uzyskania pozwolenia na budowę, tak więc po złożeniu wniosku w przyszłym tygodniu będziemy starać się o dofinansowanie, które wynosi 95% i spółdzielnia energetyczna, która będzie wnioskodawcą, będzie mogła rozbudować tą farmę o kolejne moce – mówi R. Kaczmarczyk. Wówczas z produkowanego prądu będą mogli korzystać zarówno mieszkańcy jak i przedsiębiorcy.

Partnerzy