Komisja składa się m.in. z przedstawicieli nieformalnych grup mieszkańców, NGO, branży turystycznej, przedsiębiorców, urzędu i miejskich jednostek. Komisja jest organem doradczym, a swoje propozycje przedstawia prezydentowi w formie uchwał. Przewodniczącym komisji jest Burmistrz Nocny.
Przede wszystkim prawo
Dość szybko Burmistrz Nocny i komisja zdiagnozowali, że poprawa sytuacji w zakresie porządku publicznego w nocy wymaga zmian legislacyjnych na szczeblu krajowym. Określone ustawą uprawnienia straży gminnych nie pozwalają teraz na skuteczne przeprowadzanie niektórych rodzajów interwencji bez wzywania policji, z kolei wysokość mandatów za wykroczenia związane z porządkiem publicznym nie pełni swojej roli prewencyjnej. Dlatego komisja zwróciła się do prezydenta Krakowa, Aleksandra Miszalskiego z wnioskiem o podjęcie wszelkich możliwych działań zmierzających do nowelizacji aktów prawnych normujących funkcjonowanie straży miejskich. Prezydent już skierował wniosek o podjęcie stosownej rezolucji przez Radę Miasta Krakowa oraz przekazał do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji listę zatwierdzonych przez komisję propozycji zmian.
Czym zajmowała się komisja Burmistrza Nocnego
Szeroki zakres tematów zgłoszonych przez członków komisji spowodował konieczność utworzenia w ramach komisji trzech tematycznych grup roboczych: „Bezpieczeństwo i porządek publiczny”, „Infrastruktura i logistyka”, „Oferta dla mieszkańców i turystów”.
Za „pilne” tematy członkowie komisji uznali np.:
- imprezy typu pub crawl, czyli nocne wędrówki z „przewodnikiem” po barach, pubach i klubach w celu spożywania alkoholu
- funkcjonowanie targowisk w godzinach późnowieczornych
- ogródki gastronomiczne
- nocna, detaliczna sprzedaż alkoholu
Powołano grupę ds. negocjacji z podmiotami organizującymi imprezy typu pub crawl. Organizatorzy zostali zobowiązani do opracowania rozwiązań minimalizujących negatywne dla mieszkańców i miasta skutki ich działalności, a następnie ich wdrożenia.
Komisja Zrównoważonej Gospodarki Nocy stała się platformą wymiany wiedzy pomiędzy interesariuszami rynku: mieszkańcy jako bezpośredni świadkowie przekazują informacje o problemach związanych z funkcjonowaniem miasta w nocy oraz swoje oczekiwania wobec innych interesariuszy; przedstawiciele branży gospodarki nocy dzielą się swoją perspektywą, z kolei członkowie komisji z urzędu i jednostek miejskich prezentują posiadane statystyki, aktualny stan prawny oraz propozycje zmian legislacyjnych.
Oprócz kierowania pracami Komisji Zrównoważonej Gospodarki Nocy, Burmistrz Nocny przeprowadza interwencje, odbywa patrole ze strażą miejską i policją oraz realizuje działania zawarte w Polityce zrównoważonej turystyki Krakowa na lata 2021–2028 skierowane ku gospodarce nocnej. Z inicjatywy Burmistrza Nocnego został powołany zespół projektowy ds. kompleksowej obsługi ruchu autokarów turystycznych w Krakowie przy Stanisławie Mazurze, zastępcy prezydenta Krakowa.