Kraków – Miasto zachęca do tworzenia społeczności energetycznych

Opublikowano: 05.10.2023
Kraków-społeczności_energetyczne.jpg
Raport „Krakowska energetyka obywatelska” to swoisty przewodnik, zawierający cenne wskazówki. Jest skierowany do osób zainteresowanych aktywnym udziałem w procesie lokalnej transformacji energetycznej.

Kryzys energetyczny związany jest z wieloma czynnikami, takimi jak: niskie rezerwy energii, wzrost kosztów jej produkcji czy zmiany klimatyczne. Coraz więcej miast i społeczności szuka obecnie alternatywnych, zrównoważonych rozwiązań energetycznych. 

Kraków również staje przed tymi wyzwaniami. Dlatego podjął inicjatywę stworzenia efektywnego, zrównoważonego i partycypacyjnego systemu energetycznego, który pozwoli na ograniczenie negatywnych skutków kryzysu energetycznego. Jest ona realizowana w ramach Programu doradczego „Możliwości utworzenia społeczności energetycznych w Krakowie”.

Sam Program powstał w odpowiedzi na rekomendację nr 13. Krakowskiego Panelu Klimatycznego, która została przyjęta w następującym brzmieniu: „Przygotowanie i wdrożenie, po wprowadzeniu odpowiednich przepisów prawa, pilotażowego projektu społeczności energetycznej w Krakowie wraz zaproponowaniem terenów do jej założenia, analizą korzyści, kosztów i ograniczeń oraz przeprowadzeniem kampanii informacyjnej”.

Pierwszym etapem realizacji Programu był cykl warsztatów, zorganizowany przez Urząd Miasta Krakowa, dotyczących społeczności energetycznych. Wzięli w nim udział przedstawiciele spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, mieszkańcy a także administratorzy budynków użyteczności publicznej.

Efektem przeprowadzonych warsztatów jest Raport „Krakowska energetyka obywatelska”.

Cenne wskazówki znajdzie w nim zarówno osoba fizyczna, jak i zarządca budynku wielolokalowego czy prezes lokalnej spółki, który myśli o założeniu klastra energii.

Raport jest wynikiem szerokich konsultacji z przedstawicielami różnych grup interesariuszy: mieszkańców, zarządców spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, zarządców obiektów lokalnej aktywności społecznej a także spółek i jednostek komunalnych.

Przedstawione rozwiązania i modele społeczności energetycznych uwzględniają obowiązujące obecnie przepisy prawa, które mają zastosowanie na terenie miast, ale są również dopasowane do zmian, które wkrótce wejdą w życie.

Więcej informacji

Partnerzy