Kraków - Konferencja NEW CITY HABITAT

Opublikowano: 04.09.2020
New_City_Habitat.jpg
25 września w Krakowie odbędzie się międzynarodowa konferencja online poświęcona rolnictwu miejskiemu wspierającemu tworzenie zrównoważonych, zielonych, bioróżnorodnych, przyjaznych ludziom miast.

Rolnictwo miejskie i ogrody społeczne są pokojową transformacją miasta, zwykle oddolnymi inicjatywami, które stwarzają nieocenione możliwości zaangażowania lokalnych społeczności w sprawy dotyczące wspólnego dobra. Są prawdziwą zieloną pokojową rewolucją, miejscem w którym odbywa się praca u podstaw i dokonuje się realny wpływ na środowisko naturalne, uprawę warzyw, rozwój więzi oraz młodego pokolenia świadomych obywateli.

Konferencja NEW CITY HABITAT to pierwsze spotkanie liderów ogrodów społecznych z USA i Europy, a także naukowców i urbanistów badających znaczenie rolnictwa miejskiego. Wszystkich łączy przekonanie, że ogrody społeczne i ogrodnictwo miejskie pomagają uratować współczesne miasta.

Wśród prelegentów znajdują się takie sławy, jak: Rich McDonald - P-PATCH Seattle USA, Alan Holland TWIGS Community Gardens Swindon Wielka Brytania, Frank Lohrberg Aachen University Niemcy, Emanuela Saporito, Politechnika w Turynie Włochy i wielu innych.

Konferencję ma na celu wspieranie zielonych inicjatyw i ogrodnictwa miejskiego oraz dzielić się tą wiedzą z przedstawicielami władz miast z Polski i całego świata. Dzięki ich wsparciu wiele nowych cennych inicjatyw i programów będzie mogło kiełkować i rozwijać się.

Dzięki udziałowi przedstawicieli takich miast jak: Seattle, Paryż, Londyn , Rzym i innych w konferencji będzie można uczyć się na zasadach i metodach działania różnych modeli gospodarstw oraz ogrodów społecznych i terapeutycznych.
Uczestnicy poznają regulacje Brukseli dotyczące strategii żywieniowej(Food Strategy). Dowiedzą się, czy produkcja zdrowej żywności w mieście jest w ogóle możliwa, a także jak to robić. Podjęty zostanie wątek pszczół w mieście, bez których rolnictwo miejskie nie byłoby możliwe. W tej kwestii Kraków podzieli się swoimi doświadczeniami zarówno w kontekście działań prowadzonych w ramach „Pasieki Kraków” jak i działań edukacyjnych w tym zakresie.

Inicjatywa organizacji konferencji jest pokłosiem projektu unijnego pn. „RU:RBAN –Urban Agriculture for Resilent Cities”, którego Kraków wraz z sześcioma innymi miastami europejskimi z Francji, Włoch, Portugalii, Hiszpanii, Grecji i Litwy jest partnerem od 2019 roku. Projekt ma uświadomić znaczenie rolnictwa miejskiego dla stworzenia zrównoważonego miasta, a także wesprzeć konkretnymi narzędziami i wiedzą, dzięki którym udało się uruchomić w ciągu roku kilka nowych ogrodów społecznych, przygotować regulacje prawne dotyczące ogrodów społecznych, a także stworzyć przyszłościowy projekt „Ogród z klasą” angażujący nauczycieli, uczniów, ale także rodziców w tworzenie ogrodów przyszkolnych o charakterze ogrodów społecznych.

Więcej informacji

Partnerzy