KRAKÓW i STALOWA WOLA wśród 22 laureatów drugiego naboru na działania innowacyjne w ramach EUI

Opublikowano: 22.05.2024
Selected_projects_Call_2__1_.png
22 projekty z całej UE przetestują nowe rozwiązania dotyczące mobilności miejskiej, ekologii, zrównoważonej turystyki i wykorzystywania talentów w kurczących się miastach w ramach Europejskiej Inicjatywy Miejskiej (EUI).

Wyniki drugiego naboru Europejskiej Inicjatywy Miejskiej (EUI) są już dostępne! Komisja i region Hauts-de-France ogłosiły, że 22 projekty z całej Unii Europejskiej przetestują nowe rozwiązania dotyczące mobilności miejskiej, ekologii, zrównoważonej turystyki i wykorzystywania talentów w kurczących się miastach. Warto podkreślić, że nabór wzbudził duże zainteresowanie – wpłynęło aż 112 wniosków z 21 państw członkowskich UE.

Zwycięskie projekty, pochodzące z 12 różnych państw członkowskich, otrzymają łącznie 98 milionów euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Część tej kwoty zostanie przeznaczona na wsparcie transferu innowacyjnych rozwiązań do innych miast w Europie, aby zapewnić jeszcze większy wpływ, zwłaszcza w obszarach miejskich, które najbardziej potrzebują zrównoważonej transformacji.

Dwa projekty z Polski również znalazły się wśród zwycięzców.

Kraków: Miasto otrzyma 4 998 091,10 euro na projekt poprawy zrównoważonego rozwoju oferty turystycznej. Realizując innowacyjną koncepcję zarządzania turystyką, Kraków stawia sobie za cel radzenie sobie z problemami takimi jak: napięcia społeczne, konkurencja wśród przedsiębiorców branżowych, overtourism oraz spadek jakości usług turystycznych i lokalnej kultury. Rozwiązaniem ma być system, który przekształca turystykę kulturową w kierunku zrównoważonego rozwoju i wzbogaca ofertę kulturalną oraz turystyczną. Projekt będzie realizowany w partnerstwie złożonym z różnych instytucji, w tym Krakowskiego Biura Festiwalowego i Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Stalowa Wola: Miasto przeznaczy 4 981 907,20 euro na projekt SPACE 4 TALENTS. Celem jest stworzenie korzystnych warunków do rozwoju branży kosmicznej poprzez ustanowienie nowej atrakcyjnej specjalizacji. Projekt ma wzmocnić wizerunek Stalowej Woli jako miejsca dla młodych, ambitnych i utalentowanych profesjonalistów. Spacelab będzie kreatywnym miejscem nauki i badań oraz obejmie centrum pracy zdalnej dla przemysłu kosmicznego. Projekt będzie realizowany w partnerstwie złożonym z różnych instytucji, w tym Regionalnej Izby Gospodarczej w Stalowej Woli i Politechniki Rzeszowskiej.

Kraków i Stalowa Wola dowiodły tego, o czym od dawna byliśmy przekonani. Polskie miasta są innowacyjne i otwarte na nowe ścieżki rozwoju. Warto w tym kontekście przypomnieć, że właśnie trwa trzeci nabór na działania innowacyjne w dwóch tematach „Transformacja energetyczna” i „Technologia w miastach”. Mamy nadzieję, że wkrótce kolejne polskie miasta pójdą śladem dzisiejszych laureatów i sięgną po środki dostępne w ramach EUI. Szczegóły na temat trzeciego naboru znajdują się na dedykowanej stronie EUI (ENG) https://www.urban-initiative.eu/calls-proposals/third-call-proposals-innovative-actions oraz na stronie ZMP (PL) https://www.miasta.pl/aktualnosci/nabor-na-dzialania-innowacyjne-w-ramach-eui-otwarty .

***

Europejska Inicjatywa Miejska (EUI) stanowi kluczowy instrument wspierający wzmocniony wymiar miejskiej polityki spójności na okres programowania 2021–2027. W ramach EUI miasta UE otrzymają wsparcie w realizacji strategii zrównoważonego rozwoju, obejmującej konkurencyjność, ekologię, włączenie społeczne, kulturę i demografię. Warto zauważyć, że EUI promuje również ponadnarodowe partnerstwa między miastami, umożliwiając transfer wiedzy i adaptację przetestowanych rozwiązań w innych kontekstach miejskich. EUI jest ważnym narzędziem do zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich w całej Europie, wspiera politykę i umożliwia dzielenie się wiedzą za pośrednictwem Agendy Miejskiej dla UE i platformy Portico.

Elisa Ferreira, Komisarz ds. spójności i reform: „Miasta ewoluują i dostosowują się do nowych wyzwań, wprowadzając innowacje. Zważywszy, że prawie trzy czwarte Europejczyków mieszka w miastach, ważne jest badanie możliwości poprawy jakości życia, zatrudnienia i ogólnego wzrostu gospodarczego. Dzięki Europejskiej Inicjatywie Miejskiej (EUI) 22 miasta mają okazję przekształcić swoje pomysły w rozwiązania dotyczące ekologii, zrównoważonej turystyki i wyzwań demograficznych.”

Xavier Bertrand, Przewodniczący rady regionu Hauts-de-France: „Władze miejskie z 12 państw członkowskich ponownie zaproponowały innowacyjne, zrównoważone rozwiązania na poziomie europejskim w ramach Europejskiej Inicjatywy Miejskiej. Wybrane 22 projekty odzwierciedlają ambicje i zaangażowanie europejskich władz miejskich w sprostanie wyzwaniom miejskim. Gratuluję wybranym przedstawicielom władz miejskich i ich partnerom za zdolność do budowania przyszłości zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców.”

Partnerzy