Obecnie – równolegle do procesu ratyfikacji decyzji – trwa ocena przez Komisję Europejską projektów KPO, przekazanych jej przez rządy państw członkowskich, zaplanowany do końca czerwca.
W piątek 21 maja odbyło się online kolejne spotkanie Inter-grupy URBAN, działającej w Parlamencie Europejskim pod przewodnictwem Jana Olbrychta, poświęcone tym razem znaczeniu KPO dla władz lokalnych i regionalnych. W spotkaniu wzięła udział szefowa jednostki wdrażającej RRF w Komisji Europejskiej (RECOVER), dyrektor generalna Celine Gauer a także współ-sprawozdawca RRF w Parlamencie Europejskim, Siegfried Muresan. Zebrane przez europejskie organizacje samorządowe wnioski i postulaty władz lokalnych i regionalnych z całej Europy przedstawili sekretarze generalni tych organizacji: Anna Lisa Boni (EUROCITIES), Fréderic Vallier (CEMR) i Eleni Marianou (CPMR).
Zgłoszone problemy były w większości wspólne dla wszystkich krajów, zadziwiająco podobne do tych, które zgłaszamy w Polsce: przygotowanie projektów planów bez udziału samorządów, zbyt krótkie konsultacje projektów, słaba jakość planów, które nie są spójne ani zintegrowane z polityką rozwoju. Podkreślono całkowity brak odniesienia do polityki spójności i funduszy strukturalnych na nową perspektywę UE, postulując, by Komisja Europejska zadbała o uzupełnienie tych niedociągnięć.
Europoseł S. Muresan zwrócił uwagę na sposób głosowania posłów PiS nad rezolucją PE w sprawie monitorowania KPO, wskazując konieczność szczególnego obserwowania procesu wdrażania KPO w Polsce. Jak wiemy, jednostka RECOVER zwróciła już uwagę stronie polskiej na potrzebę bardziej konkretnych zapisów dotyczących komitetu monitorującego w polskim KPO.
Inter-grupa URBAN jest ciałem między-frakcyjnym i między-komisyjnym, którego zadaniem jest skupienie się na sprawach związanych z szeroko rozumianą kwestią miast i ich problemów. Głównymi jej zadaniami są: monitorowanie prac legislacyjnych wszystkich komisji Parlamentu Europejskiego dotyczących miast, dbanie o przeforsowywanie korzystnych dla miast rozwiązań w unijnych programach i strategiach, aktywne tworzenie unijnego prawa w zakresie urbanistyki, nawiązywanie relacji z organizacjami działającymi na rzec poprawy sytuacji w miastach oraz informowanie o działaniach podejmowanych przez UE w tym zakresie. W prace Inter-grupy URBAN zaangażowanych jest 70 europosłów i ponad 100 organizacji partnerskich, w tym m.in. Związek Miast Polskich, miasto Warszawa i Instytut Rozwoju Miast i Regionów.
(apo)