Jest to jedno z kluczowych przedsięwzięć miasta Konina w ramach projektu „Generator miejskiej energii źródłem sukcesu Konina” współfinansowanego z Programu „Rozwój lokalny” w ramach Funduszy Norweskich i budżetu państwa.
Budowa mostu potocznie nazywana kładką nad kanałem Ulgi z wyspy Pociejewo do prawobrzeżnego Konina wraz z budową ścieżki rowerowej i infrastruktury towarzyszącej przyczyni się do ochrony środowiska oraz rozwoju społeczno-gospodarczego. Przyczyni się bowiem do rozwoju wyspy Pociejewo, która jest „ekologicznym salonem miasta”, wpłynie na rewitalizację Starówki (nowe połącznie Nowego i Starego Konina). To nie wszystko - zwiększy powierzchnie terenów nadwarciańskich prawego brzegu rzeki i wyspy Pociejewo, której nadano nowe funkcje rekreacyjno-sportowe, oraz doprowadzi do rozwoju zintegrowanego systemu dróg rowerowych i zielonych korytarzy.
Wpływ inwestycji na mieszkańców Konina będzie spójny z celami Strategii Rozwoju Miasta. Plan 2020-2030 Zielone Miasto Energii i Nową Ścieżką Rozwoju. Inwestycja będzie realizowana od 1 czerwca 2023 r. do 31 sierpnia 2024 r.
Łączny koszt inwestycji to 25.478.631,83 zł, część środków finansowych na realizację inwestycji Miasto Konin pozyskało z:
- Funduszy Norweskich i Budżetu Państwa [9 mln],
- Rządowego Funduszu Polski Ład [4,7 mln],
- Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych [2,3 mln] oraz wkład własny [9 mln]
Dzięki nowemu korytarzowi komunikacyjnemu urzeczywistnia się idea miasta zielonego, czystego, dostępnego, gdzie mieszkańcy będą częściej rezygnowali z transportu samochodowego na rzecz spaceru czy roweru. Rozwiąże to wiele problemów transportowych, a długofalowo również zdrowotnych.
- Projekt Konina jest dobrym przykładem połączenia celów środowiskowych i energetycznych i jednocześnie wpisuje się w szerszą wizję rozwojową miasta, zdefiniowaną jako Zielone Miasto Energii. Inwestycja, która właśnie została uruchomiona, pozwala zrealizować środowiskowe cele projektu, ponieważ Konin stawia na nadanie miastu nowego, proekologicznego charakteru wspierającego zdrowie mieszkańców. Trzymamy kciuki za to przedsięwzięcie i mamy nadzieję, że inne miasta skorzystają z Państwa unikatowych doświadczeń - powiedział Maciej Aulak, dyrektor Departamentu Programów Pomocowych w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, które odpowiedzialne jest za realizację Programu „Rozwój lokalny”.
Warto dodać, że nie jest to jedyne przedsięwzięcie realizowane przez miasto z funduszy norweskich. Konin wdraża również m.in. projekty:
- Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie;
- Szkoła naszych marzeń – Jak nie być samotnym w Szkole?
oraz jest partnerem w projektach:
- Przedsiębiorcza Młodzież dla Zielonej Europy;
- Młodzi Ambasadorzy Klimatu.
Więcej informacji na stronie internetowej miasta Konina - https://www.konin.pl/