Koniec I fazy Programu Szwajcarskiego. Związek podsumowuje wsparcie dla miast

Opublikowano: 17.01.2025
grafika-sis-szwajcar2-Tomasz.jpg
16 stycznia zakończyła się pierwsza faza Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast. Miasta przygotowały i złożyły wnioski aplikacyjne, które teraz przejdą ocenę Operatora Programu – Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Celem „Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast”, którego I faza rozpoczęła się w marcu 2024 roku, jest podnoszenie jakości życia mieszkańców średnich miast tracących funkcje miejskie oraz zmniejszanie różnic społeczno-gospodarczych pomiędzy miastami polskimi i szwajcarskimi. Realizacji tego celu będzie służyło finansowanie miejskich projektów, które będą ukierunkowane na rozwój gospodarczy lub środowiskowy i społeczny. Program ten miastom, które zdecydowały się z niego skorzystać, da szansę na wypracowanie bądź redefinicję „koła zamachowego” ich rozwoju. Umożliwia przygotowanie projektów, które będą zawierać zestaw inwestycji infrastrukturalnych i działań miękkich, realizowanych przez miasta wraz z parterami, np. sąsiednimi gminami, z którymi miasto ma powiązania funkcjonalne. Dzięki udziałowi w Programie wzmacniany jest proces zarządzania strategicznego w miastach uczestniczących w konkursie – dzięki szkoleniom pracowników, usługom doradczym oraz – na etapie realizacji projektów – wymianie dobrych praktyk z miastami szwajcarskimi.  

Rolą Związku Miast Polskich w tym przedsięwzięciu jest wspieranie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej we wdrażaniu „Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast”.

Od początku realizacji tego Programu Związek Miast Polskich organizuje spotkania edukacyjne, warsztaty, zapewnia wsparcie doradcze oraz upowszechnia cele Programu i wymianę dobrych praktyk pomiędzy miastami. Zakres i forma wsparcia zostały dopasowane do charakteru poszczególnych etapów Programu.

W fazie przygotowawczej projektu, która właśnie dobiegła końca, doradcy ZMP opracowali zestaw produktów dla miast wnioskodawców, które zostały udostępnione i uruchomione w dniu rozpoczęcia naboru, m.in. 139 raportów predefiniowanych dla miast, poradniki tematyczne i metodologiczne, narzędzia wspomagające opracowanie diagnozy sytuacji społeczno-ekonomicznej (Monitor Rozwoju Lokalnego i formularze badań ankietowych). Zespół projektowy ZMP zorganizował ponad 50 wydarzeń edukacyjnych, w których uczestniczyło blisko tysiąc przedstawicieli miast.

Przez całą fazę przygotowawczą działało Centrum Konsultacyjne „Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast na stronie internetowej www.wsparciemiast.pl. Doradcy ZMP odpowiedzieli na 583 pytania zadane przez 212 osób właśnie za pośrednictwem Centrum.

W pierwszej fazie programu wzięło udział 136 miast (na 139 zakwalifikowanych przez Strategię na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do grona miast z najtrudniejszą sytuacją społeczno-gospodarczą). Ich przedstawiciele aktywnie i licznie uczestniczyli w wydarzeniach przygotowanych dla nich przez Związek.

- Państwa zaangażowanie oraz praca włożona w przygotowanie wniosków aplikacyjnych są dla nas niezwykle cenne. Cieszymy się, że wspólnie mogliśmy przejść przez ten etap. Jesteśmy dumni, że praktycznie wszystkie uprawnione miasta aktywnie uczestniczyły w tym procesie.- czytamy na stronie www.wsparciemiast.pl .

Dotychczasowe działania Związku wspierające aplikujące miasta podsumowuje Tomasz Potkański, zastępca dyrektora Biura ZMP, kierownik Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast. Mówi też o ofercie, jaką Związek przygotował na najbliższe miesiące dla miast:


Zachęcamy do zapoznania się z podsumowaniem dotychczasowych działań ZMP w ramach Programu:


Teraz przed miastami etap oceny aplikacji. Tymczasem Związek zachęca do udziału w specjalnie przygotowanej serii webinarów oraz warsztatów stacjonarnych, które pomogą w codziennej pracy samorządowej oraz realizacji innych projektów.

Zapraszamy do śledzenia szczegółów na stronie www.wsparciemiast.pl

Partnerzy