Kongres Nowej Mobilności 2019

Opublikowano: 11.09.2019
Lublin-KNM.jpg
Włodarze ponad 30 polskich miast podpisali w Lublinie deklarację na rzecz rozwoju elektromobilności. Samorządy zapowiedziały stworzenie optymalnych warunków sprzyjających rozwojowi tej dziedziny.

Podpisaniem deklaracji zainaugurowano Kongres Nowej Mobilności 2019, największą konferencję poświęconą elektromobilności dla samorządów w Polsce.

Inicjatorem podpisania Deklaracji jest Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, jeden z organizatorów Kongresu. W wydarzeniu, które odbywało się w dniach 9-10 września br. w Lublinie, wzięło udział prawie pół tysiąca przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz branży elektromobilności.

- Stworzyliśmy wydarzenie wyjątkowe, w ramach którego chcemy kształtować rynek zeroemisyjnego transportu w Polsce, a nie tylko o nim mówić. To jest kongres dla polskich samorządów, na którym członkowie i partnerzy PSPA mogą przekazać praktyczną wiedzę. Podczas kongresu pokazujemy, jak może wyglądać przyszłość zrównoważonego transportu. Chcemy, żeby to właśnie tutaj, na KNM, wykuwała się polska elektromobilność – mówił podczas inauguracji kongresu Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA.

Deklaracja Miast na rzecz rozwoju Elektromobilności została podpisana m.in. przez prezydentów i wiceprezydentów Wrocławia, Częstochowy, Kielc, Białej Podlaskiej, Lublina, Słupska, Warszawy, Wałbrzycha, Sosnowca, Wejherowa, Olsztyna, Krakowa, Piekar Śląskich, Ełku, Świętochłowic, Zielonej Góry, Suwałk, Nowego Sącza, Tczewa, Tarnowa, Piotrkowa Trybunalskiego, Łodzi, Puław, Ełku, Sosnowca, Torunia, Krosna i Kędzierzyna Koźla.

Samorządy zadeklarowały współpracę w ramach tworzenia optymalnych warunków sprzyjających rozwojowi elektromobilności w swoich gminach. Wyraziły gotowość do udziału w dialogu branżowym, przyczyniającym się do rozbudowy flot pojazdów elektrycznych i infrastruktury ładowania. Wskazały także potrzebę edukacji oraz promocji rozwiązań nisko- i zeroemisyjnych i zapowiedziały intensyfikację działań prowadzących do upowszechnienia pojazdów elektrycznych, zarówno w transporcie publicznym, jak i prywatnym.

- Od 2011 r. wprowadzamy elektromobilność do stołecznego transportu zbiorowego. Rozstrzygnęliśmy największy w Polsce przetarg na zakup autobusów elektrycznych, a ponadto inwestujemy w infrastrukturę ładowania. Zrównoważony transport poprawia komfort życia w polskich miastach, ale przede wszystkim pozytywnie wpływa na ochronę zdrowia ich mieszkańców – mówił wiceprezydent Warszawy, Robert Soszyński. Zapowiedział, że za kilka miesięcy ratusz wskaże ponad 1000 miejsc, w których będą mogły stanąć ładowarki, a to ponad 2000 nowych punktów.

Zapowiedź konkretnych rozwiązań przedstawiła także prezydent Słupska, Krystyna Danilecka-Wojewódzka: – Jesteśmy kompaktowym, zdrowym miastem. Zamierzamy pogłębiać „zielony” charakter Słupska i rozwijać elektromobilność. Równolegle planujemy budować świadomość społeczną w zakresie zrównoważonego transportu, gdyż to właśnie od niej zależy bardzo dużo w zakresie wdrażania ekologicznych technologii. Obecnie jesteśmy na etapie instalacji infrastruktury ładowania, w porozumieniu z jednym z operatorów. Zamierzamy też zmniejszyć podatki od samochodów elektrycznych – powiedziała pani prezydent.

Organizatorami kongresu były: Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, Związek Miast Polskich, Miasto Lublin oraz Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej.

Źródło: pspa.com

Partnerzy