W dniu 17 maja 2016 r w Warszawie odbyło się spotkanie Komisji Partnerstwa i Dialogu ZMP.
Komisja obradowała na następujące tematy:
- Informacja nt. nowego projektu „Przestrzeń dla partycypacji” realizowanego przez Pracownię Badań i Innowacji Społecznych, Związek Miast Polskich, Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, Fundację Napraw Sobie Miasto oraz Pracownię Zrównoważonego Rozwoju, dotyczącego partycypacyjnego tworzenia planów przestrzennych
- Wypracowanie stanowiska w sprawie regulacji ustawą Budżetów Partycypacyjnych (Obywatelskich)
- Prawo o Stowarzyszeniach – wypracowanie rekomendacji dla MSWiA związanych z ich ewidencjonowaniem
Maria Perchuć-Żółtowska z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia przekazała informacje nt. projektu „Przestrzeń dla partycypacji” realizowanego m.in. przez Pracownię Badań i Innowacji Społecznych i Związek Miast Polskich. Projekt, którego celem jest wzrost potencjału instytucjonalnego wśród 26 gmin w zakresie procesów partycypacyjnych związanych z planowaniem przestrzennym poprzez przeprowadzenie i przygotowanie Indywidualnych Planów Konsultacyjnych wypracowanych w drodze konsultacji społecznych. Efektem projektu ma być przedłożenie do zatwierdzenia uzgodnionych projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego lub jego części.
Projekt dopiero się rozpoczyna i w pierwszym etapie przygotowujemy obecnie bazę potencjalnych gmin, które chcą i mogą przystąpić do projektu. Warunkiem udziału w projekcie jest posiadanie przez gminę uchwały o przystąpieniu do sporządzenia dokumentów planistycznych lub zobowiązanie, że taka uchwała zostanie przedłożona radzie gminy w ciągu 3 miesięcy.
Kolejnym punktem była dyskusja nad ustawą o budżecie partycypacyjnym, wywołana faktem, że w dniu 28 kwietnia Parlamentarny Zespół ds. Miast Polskich obradował nad Przeglądem funkcjonowania budżetów obywatelskich w polskich miastach (relacja z obrad poniżej)
http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/transmisje_arch.x...
W związku z podjętą dyskusją przez Parlament nt. budżetów partycypacyjnych, Komisja przyjęła stanowisko w/wym. sprawie (w załączeniu).
Jednocześnie członkowie Komisji stoją na stanowisku, że wszelkie obligatoryjne uregulowania ustawowe mogą wpłynąć negatywnie na aktywność społeczną mieszkańców i mogą „zabić” proces partycypacji.
W związku z powyższym kierujemy zaproszenie do współpracy i deklarujemy chęć dyskusji z Parlamentarnym Zespołem ds. Polskich Miast.
W dalszej części Komisja dyskutowała nt. problemów wynikających z centralnej ewidencji stowarzyszeń, która została zapisana w obecnej ustawie Prawo o Stowarzyszeniach.
J.Ludwiczak