W spotkaniu wzięło udział 32 członów Komisji. Uczestników posiedzenia powitała Jolanta Hałas, zastępca dyrektora Biura Związku Miast Polskich, a dotychczasowy przewodniczący Komisji przedstawił sprawozdanie z działalności Komisji w latach 2014 – 2018.
Członkowie komisji dokonali wyboru prezydium. Na funkcję przewodniczącego wybrano ponownie Artura Hołubiczko – komendanta Straży Miejskiej w Częstochowie.
Wiceprzewodniczącymi Komisji zostali:
Anna Fortas - koordynator Zespołu Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego z Płocka
Grzegorz Leśniewicz - przewodniczący Rady Miasta Zgierza
Zbigniew Kuleta - komendant Straży Miejskiej w Łodzi
Krzysztof Skiba - komendant Straży Miejskiej w Ełku
Sekretarzem Komisji ponownie został Mirosław Bartulewicz – komendant Straży Miejskiej w Toruniu.
Po ukonstytuowaniu się Komisja przystąpiła do sporządzenia planu pracy. Ustalono, że na kolejnych posiedzeniach Komisja będzie dyskutować nad potrzebą przeprowadzenia reformy całego systemu zarządzania bezpieczeństwem państwa. Postanowiono odnieść się do 21 Tez samorządowych przyjętych w dniu 4 czerwca br. w Gdańsku. Komisja jest gotowa współuczestniczyć w wypracowaniu szczegółowych rozwiązań odnoszących się do postulatu zwiększenia uprawnień samorządu w zakresie bezpieczeństwa i porządku.
Komisja widzi konieczność wznowienia prac zmierzających do uregulowania kwestii związanych z monitoringiem wizyjnym miejsc publicznych, a także zajmie się tematem zabezpieczenia imprez masowych.
Członkowie Komisji przyjęli zaproszenie do Łodzi . Kolejne posiedzenie, odbędzie się pod koniec września br. W dalszej perspektywie Komisja planuje spotkać się w Płocku oraz kolejny raz w Poznaniu podczas ogólnopolskiego seminarium dotyczącego monitoringu wizyjnego, którego organizatorem będzie Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UM Poznania.
Ostatnim punktem posiedzenia było omówienie zagadnienia pt. „Zarządzanie systemowe w miejskim systemie monitoringu wizyjnego jako istotnego składnika bezpieczeństwa i porządku publicznego”.
Magdalena Misiewicz