Komentarz dyrektora Biura ZMP na temat zmiany Konstytucji RP

Opublikowano: 16.04.2020
ZMP-7038.jpg
Andrzej Porawski uważa, że dyskutowanie nad zmianą Konstytucji, pod przymusem chwili i w tej szczególnej sytuacji, a tym bardziej przyjmowanie jej w takich okolicznościach, byłoby nieodpowiedzialne.

Żaden z organów statutowych Związku nie wyraził dotąd opinii na temat przedstawionego projektu zmiany Konstytucji, zwłaszcza że w kontekście zarządzonych już wyborów Prezydenta RP mamy odmienne stanowisko.

Uważamy, że istnieją konstytucyjne i dobrze opisane w ślad za postanowieniami ustawy zasadniczej w ustawach zwykłych rozwiązania, które powinny być zastosowane w tym przypadku.

Naszym zdaniem:

1) narzuca się w obecnej sytuacji konieczność formalnego wprowadzenia stanu klęski żywiołowej,
2) takie działanie umożliwia odłożenie wyborów na termin adekwatny do sytuacji (uchylenie zarządzenia marszałka sejmu, postanowienie o odłożeniu ponownego ogłoszenia wyborów do czasu ustania zagrożenia epidemicznego),
3) stan klęski żywiołowej utorowałby także o wiele korzystniejszą sytuację dotyczącą ewentualnych roszczeń, które na pewno wynikną ze skali i rodzaju obecnych ograniczeń.

Proponowana ad hoc zmiana konstytucji ma zasadnicze znaczenie dla ustroju i funkcjonowania państwa. Taka zmiana wymaga gruntownego przemyślenia, obiektywnych analiz, w tym politycznych (prezydent wybierany na jedną, długą kadencję). Jej dyskutowanie on-line, pod przymusem chwili i szczególnej sytuacji, a tym bardziej przyjmowanie w takich okolicznościach, byłoby nieodpowiedzialne. A co się stanie, jeśli nawrót epidemii albo nowy wirus pojawi się za dwa lata?

Andrzej Porawski
dyrektor Biura Związku Miast Polskich

Partnerzy