Kolejne trzy nowe miasta w Związku

Opublikowano: 17.01.2025
Nowe_miasta-Styczeń_2025_-_375.jpg
Działdowo, Kłecko i Wolin - to kolejne miasta, których radni zadecydowali o przystąpieniu do Związku Miast Polskich. Zarząd przyjął je do grona członków ZMP podczas posiedzenia w Chełmie 17 stycznia br. Do Związku należy już 375 miast.

Działdowo

Działdowo jest miastem położonym w południowo-zachodniej części województwa warmińsko mazurskiego, w powiecie działdowskim. Z uwagi na swoje graniczne położenie, między Mazowszem a Warmią i Mazurami, nazywane jest bramą wjazdową do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Działdowo oddalone jest o 80 km od Olsztyna, 120 km od Torunia, 130 km od Warszawy i 190 km od Gdańska.

Działdowo jest miastem atrakcyjnym pod względem inwestycyjnym z uwagi na swoje położenie, dobrze rozwiniętą infrastrukturę techniczną, niskie koszty prowadzenia działalności gospodarczej oraz zaplecze w postaci terenów przeznaczonych pod inwestycje. Niekwestionowanym atutem jest również położenie miasta na granicy dwóch województw, które daje możliwości rozwoju i gospodarczej ekspansji na rynki w różnych częściach kraju, a także sieć dróg i połączeń, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się. Dodatkowo, Działdowo jest siedzibą powiatu działdowskiego i stanowi lokalne centrum administracyjne i gospodarcze. Na terenie miasta swoją siedzibę mają najważniejsze urzędy oraz instytucje m.in. Starostwo Powiatowe, Sąd Rejonowy czy Powiatowy Urząd Pracy.

W czasach bytności Krzyżaków na ziemiach polskich, a także w okresie istnienia plemion pruskich, Działdowo było miastem pogranicznym. Do naszych czasów przetrwało skrzydło gotyckiego zamku z tego okresu, który jest największą historyczną atrakcją miasta. W miejskim ratuszu utworzono multimedialne muzeum poświęcone Zakonowi Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, znanemu lepiej pod nazwą Zakon Krzyżacki.

Niestety, niewiele przetrwało ze średniowiecznej zabudowy Działdowa. Najważniejszymi śladami po bogatej historii miasta jest wspomniany już częściowo odbudowany gotycki zamek oraz oryginalny układ starego miasta. Działdowo może pochwalić się uroczym rynkiem, którego centralnym punktem jest barokowy ratusz z końca XVIII wieku. Jest to trzeci działdowski ratusz - pierwszy, średniowieczny, zniszczyli Tatarzy w XVII wieku, a kolejny strawił pożar w 1794 roku.

Codziennie o 11:55 z ratuszowej wieży odtwarzany jest oficjalny hejnał Działdowa, skomponowany przez Danutę Czeczot. Przy okazji ważnych uroczystości oraz wydarzeń hejnał odgrywany jest na trąbce.

Rynek otaczają przyjemne kamieniczki kryte czerwoną dachówką.

Więcej

FB UM Działdowa


Kłecko

Miasto leży na Pojezierzu Gnieźnieńskim w województwie wielkopolskim.

Historia tego miejsca sięga czasów piastowskich, kłecki gród ulokowany między dwoma jeziorami od północy bronił dostępu do ówczesnej stolicy tzw. Państwa Gnieźnieńskiego - został zniszczony przez wojska krzyżackie na początku XIV wieku. Lokacja miasta Kłecka odbyła się w 1265 roku w Rogoźnie z nadania księcia Bolesława Pobożnego.

Swoją świetność Kłecko osiągnęło za panowania Jagiellonów wg podań w Kłecku działało wówczas ok. 300 sukienników. Wojna ze Szwedami w 1656 roku zadała miastu śmiertelny cios – złupione i spalone nie powróciło już do swojej świetności. Mieszkańcy Kłecka w 1918 roku sformowali kompanię pod dowództwem ppor. Edmunda Rogalskiego, która wzięła udział w walkach na froncie północnym powstania wielkopolskiego. W wrześniu 1939 roku w odpowiedzi na wkroczenie wojsk niemieckich do Polski, mieszkańcy Kłecka sformowali cywilną obronę miasta i stawili czoło regularnym wojskom hitlerowskim, za co zostali masowo rozstrzelani. Miasto za heroiczną obronę we wrześniu 1939, zostało odznaczone Krzyżem Grunwaldu III Klasy oraz zostało włączone w poczet Miast Męczeńskich – Miast Pokoju.

Gmina Kłecko jest szczególnie atrakcyjna turystycznie głównie pod względem walorów przyrodniczo-krajobrazowych oraz architektonicznych. Na jej terenie znajduje się Lednicki Park Krajobrazowy, będący „perłą” gminy, a także jeden z piękniejszych w Wielkopolsce zespół pałacowo-parkowy w Zakrzewie zwany „Wersalem powiatu gnieźnieńskiego”. Na uwagę zasługuje późnogotycki kościół parafialny w Kłecku pw. św. Jerzego i św. Jadwigi z XVI ołtarzem manierystycznym autorstwa poznańskiego artysty Mateusza Kossiora. Przez Kłecko przebiega Szlak Piastowski z Gniezna do Wągrowca, Szlak Kłeckich Świątyń oraz Szlak Legend i Mitów. We wsi Gorzuchowo w 1761 roku decyzją sądu kiszkowskiego dokonano jednego z ostatnich w Polsce wyroku w procesie o czary. Na terenie gminy znajdują się gospodarstwa agroturystyczne, pola biwakowe oraz strzeżone kąpielisko.

Gmina Kłecko stawia na rozwój mieszkańców oraz wspiera organizacje pozarządowe działające na terenie gminy – przeznaczając rocznie ok. 300 tys. zł na realizację zadań w zakresie pożytku publicznego. Jednym z priorytetów władz gminy jest ochrona środowiska i inwestycje mające na celu podniesienie jakości powietrza oraz czystości zbiorników wodnych.

Gmina Kłecko może poszczycić się licznymi zabytkami, będącymi pozostałościami bogatego dziedzictwa kulturowego tych terenów, które stanowią szczególnie cenne pamiątki minionych dziejów.

Więcej

FB UM Kłecko


Wolin

Wolin jest malowniczo położonym miastem liczącym około 5 tys. mieszkańców. Leży na największej w Polsce wyspie – Wolin, na południowym jej krańcu. Gmina Wolin należy do jednej z większych gmin województwa zachodniopomorskiego, zajmując dwie trzecie powierzchni wyspy. Liczy ok. 11 tysięcy mieszkańców.

Od północy granicę gminy wyznacza Morze Bałtyckie, od południa – Zalew Szczeciński. W centralnej części wyspy, a jeszcze w granicach gminy, znajduje się Woliński Park Narodowy z rzadkimi stanowiskami fauny i flory. Rejon ten charakteryzuje się łagodnym klimatem, dużą ilością wód śródlądowych, znacznym zalesieniem i zróżnicowaną rzeźbą terenu. Dostępność do morza, zalewów Kamieńskiego i Szczecińskiego oraz jezior, stwarzają dogodne warunki do uprawiania sportów wodnych.

Granice administracyjne miasta obejmują półwysep Rów oraz wyspę Wolińska Kępa. Przez miasto przebiega droga ekspresowa S3 (Świnoujście – Szczecin) i linia kolejowa nr 401 Szczecin Dąbie – Świnoujście Port z przystankiem Wolin Pomorski.

Początkiem wczesnośredniowiecznego Wolina była osada nad Dziwną. Dzięki dogodnemu położeniu i handlowi osada szybko się rozwijała. W średniowieczu stała się ośrodkiem kultu Świętowita. W sąsiedztwie miasta powstały cmentarzyska: Młynówka oraz Wzgórze Wisielców. Początkowo państwo-miasto prowadziło samodzielną politykę i walczyło z wojskami Mieszka I. Po zwycięstwie Mieszka I Wolin wraz z całym Pomorzem Zachodnim podlegał władcom Polski. Od początku XI do połowy XVII wieku należał do księstwa pomorskiego, w którym panował ród Gryfitów. Po roku 1630 Wolin znalazł się pod panowaniem szwedzkim, pod którym pozostał do roku 1720, gdy przeszedł pod panowanie Prus. Od zakończenia II wojny światowej w 1945 leży w Polsce.

Prawa miejskie Wolin uzyskał w 1278 r.

W mieście i otaczającej go gminie zachowano bogactwo dziedzictwa kulturowego w postaci zabytków i licznych znalezisk archeologicznych, eksponowanych w Muzeum Regionalnym im. Andrzeja Kaubego. Wolin nie jest miejscem, które wielu z nas wybiera na wczasy. Dogodne warunki pobytu znajdą tu żeglarze, dla których wybudowano 200 m nabrzeża wzdłuż cieśniny Dziwny, basen jachtowy (w ramach Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego), budynek mariny z miejscami noclegowymi o wysokim standardzie z salą konferencyjną oraz pełnym zapleczem żeglarskim.

Więcej

FB UM Wolin

Partnerzy