Organizują go Polski Fundusz Rozwoju oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Klimaton dla Miast odbędzie się w dniach 3-5 grudnia. Samorządy mogą zgłaszać swoje wyzwania klimatyczne do 3 listopada. Zespoły programistyczne, które chcą podjąć wyzwanie i zawalczyć o nagrodę – 30 000 zł, mogą aplikować do 24 listopada na www.klimatondlamiast.pl.
Neutralność klimatyczna w samorządach to nieuchronna przyszłość. Z jednej strony wymuszają to regulacje, z drugiej – konkurencja, bo miasta, które najsprawniej poradzą sobie z wyzwaniami klimatycznymi zyskają zadowolenie mieszkańców, bazę specjalistów i zaplecze technologiczne, a co za tym idzie, zwiększą swoją atrakcyjność inwestycyjną.
Klimaton dla Miast daje samorządom szansę na dokonanie ważnego kroku w kierunku odnalezienia i wdrożenia rozwiązania „szytego na miarę”. Każde miasto lub miejski obszar funkcjonalny może zgłosić swoje wyzwanie klimatyczne w jednym z czterech obszarów tematycznych:
- retencja wód opadowych,
- mobilność zeroemisyjna,
- efektywność energetyczna,
- czyste powietrze.
To proste. Wystarczy wejść na stronę www.klimatondlamiast.pl i do 3 listopada wysłać formularz zgłoszeniowy. Spośród nadesłanych zgłoszeń wyłonione zostaną cztery najciekawsze wyzwania, z którymi w dniach 3-5 grudnia zmierzą się zespoły programistów. Wyróżnione miasta zostaną jednocześnie partnerami Klimatonu, zyskując dodatkowe wsparcie ekspertów.
Innowacje w polskich miastach
Wdrożenie technologii cyfrowych takich jak Sztuczna Inteligencja i Internet Rzeczy daje samorządom lokalnym duże szanse na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i ograniczenie negatywnych zjawisk związanych ze zmianami klimatu. Przykłady takich rozwiązań są już obecne na polskim podwórku: Kraków dzięki innowacyjnemu systemowi zarządzania zużyciem mediów znacząco obniżył zapotrzebowanie na energię, z kolei wprowadzenie cyfrowego monitoringu poziomu rzek zmniejszyło ryzyko występowania powodzi w Przemyślu. Także aplikacje z ubiegłorocznego Hackathonu dla Miast organizowanego przez PFR i Centrum GovTech udowadniają, że język programowania jest świetną bronią przeciwko zmianom klimatu. Agregator Miejskiej Mobilności oparty o algorytmy uczenia maszynowego pomaga Świdnikowi lepiej planować zrównoważony transport publiczny, natomiast kalkulator kosztów wymiany pieców węglowych Stop Smog opracowany dla Zduńskiej Woli wspiera miasto w walce ze smogiem.
- Poprzez Klimaton dla Miast oraz program PFR dla Miast chcemy tworzyć platformę łączącą potrzeby technologiczne samorządów z ludźmi, którzy mają odpowiednią wiedzę i pomysły. Zachęcam włodarzy miast do zgłaszania swoich klimatycznych wyzwań, bo to dobry moment, aby uzyskać właściwe wsparcie w ich rozwiązaniu - mówi Paweł Borys, Prezes PFR.
Organizatorami Klimatonu dla Miast są Polski Fundusz Rozwoju oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Niezbędne informacje oraz formularze zgłoszeniowe dla samorządów oraz zespołów znajdują się na stronie www.klimatondlamiast.pl.