Kielce - Dworzec autobusowy znowu otwarty

Opublikowano: 27.08.2020
Kielce-dworzec.jpg
Po ponad 35 latach od budowy budynek dworca w Kielcach dostał drugie życie, a mieszkańcy miasta zyskali nowoczesny i funkcjonalny węzeł transportowy. Zachowano unikatową w skali Polski bryłę dworca.

Po trwającym od 2018 roku remoncie Centrum Komunikacyjne w Kielcach zostało otwarte 27 sierpnia 2020 r. Celem remontu dworca PKS było dostosowanie użyteczności obiektu zaprojektowanego w latach 70-tych do standardów obowiązujących obecnie i podniesienie jego walorów estetycznych. Całkowita wartość modernizacji wyniosła ponad 68,5 mln zł, ze wsparciem unijnym w wysokości prawie 70 proc. Dzięki inwestycji po ponad 35 latach od budowy budynek dworca w Kielcach dostał drugie życie, a mieszkańcy miasta zyskali nowoczesny i funkcjonalny węzeł transportowy.

- Zmodernizowany Dworzec Autobusowy w Kielcach, to nowoczesne, zintegrowane Centrum Komunikacyjne. Został wybudowany na nowo, ale z zachowaniem charakterystycznej bryły, tego - co sprawia, że jest unikatowy w skali nie tylko Polski, ale i Europy. Jest znów „perełką” naszego miasta. Wnętrza zmodernizowane na miarę XXI wieku i na nowo zaaranżowane otoczenie spełniają oczekiwania pasażerów, są także pozbawione barier architektonicznych. Z całą pewnością obiekt tej klasy wpłynie na dostępność komunikacyjną Kielc, na jakość podróży, na wizerunek Miasta. Wartością dodaną będzie przełożenie tych atutów na rozwój turystyki czy działalności gospodarczej - podkreśla prezydent Kielc, Bogdan Wenta. 

Przy Centrum Komunikacyjnym znajduje się parking dla samochodów wraz z miejscami postojowymi dla rowerów, a także ciągi piesze. Taki zakres inwestycji z pewnością wpłynie na powstanie ekomobilnego łańcucha, który połączy transport publiczny z indywidualną komunikacją rowerową i pieszą.

- Możliwość wsparcia tej ważnej inwestycji środkami z Unii Europejskiej cieszy tym bardziej, że dworzec w Kielcach jest charakterystycznym elementem panoramy tego miasta. W dodatku wpisanym do gminnej ewidencji zabytków. Przez lata istniało ryzyko, że zupełnie zniknie z mapy Kielc, szczęśliwie udało się ocalić dziedzictwo architektoniczne miasta, a mieszkańcom udostępnić funkcjonalny węzeł transportowy - mówi Marcin Czyża, zastępca prezesa w PARP.

Więcej informacji

Partnerzy