Katowice przechodzą smart rewolucję

Opublikowano: 14.04.2022
Foto._A._Wis_niewski_._Urzad_Miasta_Katowice___2_.jpg
Działania „smart" wdrażane są w Katowicach w wielu obszarach. Jednymi z istotniejszych elementów są ekologia, walka z niską emisją, transport i nowe technologie. Miasto stawia na rozwój pod znakiem smart.

Nowoczesne technologie dla inteligentnego miasta

Szereg działań wykorzystujących innowacyjne rozwiązania w wielu obszarach, takich jak kultura, gospodarka, środowisko czy kapitał ludzki tworzą smart Katowice. Inteligentne miasto musi być przede wszystkim korzystne dla mieszkańców, przy czym powinno również nieustannie się zmieniać, podążać za nowoczesnymi trendami.

Katowice w ostatnich latach mocno się zmieniły i de facto ciągle stają się smart. Przeszliśmy wielką przemianę z miasta przemysłowego – w nowoczesną metropolię tętniącą energią mieszkańców. Dzięki temu pojawiła się moda na Katowice. Jestem przekonany, że to zasługa działań na wielu płaszczyznach. Po pierwsze, należy podkreślić rolę mieszkańców, ruchy społeczne czy prężnie działający u nas sektor NGO. Ci ludzie są siłą napędową Katowic. Stawiając mieszkańców na pierwszym miejscu, traktujemy ich jako partnerów w procesach zarządzania miastem, bo to mieszkańcy stanowią punkt wyjścia w dyskusji o mieście i przy poszukiwaniu nowych rozwiązań – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Stąd wdrażanie rozwiązań mających na celu poprawę bezpieczeństwa – jak KISMiA i ITS, który jednocześnie poprzez zwiększenie płynności przejazdu zmniejszy zanieczyszczenie niską emisją. Wdrażamy system monitorowania mediów w budynkach użyteczności publicznej oraz budujemy zautomatyzowany parking, który dzięki modułowej konstrukcji pozwala zmaksymalizować wydajność niewielkiej przestrzeni dostępnej w centrum miasta pod miejsca parkingowe – dodaje prezydent Katowic.

Oczy miasta

Wśród tych nowatorskich rozwiązań jest między innymi działający od początku 2017 roku Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy (KISMiA). To niemal 300 kamer – zarówno obrotowych, jak i rejestrujących stały obszar – połączonych w jedną sieć, obsługiwaną przez dedykowane oprogramowanie. Zastosowana technologia informatyczna wspomaga wykrywanie zdarzeń, takich jak np. kolizja pojazdów czy zbiegowisko ludzi i jeśli tylko oko kamery wychwyci takie zdarzenie to system powiadamia o nim dyspozytorów.

Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy wspiera także kontrolę dróg w mieście.

W niedalekiej przyszłości Katowice zyskają kolejne inteligentne narzędzie, usprawniające poruszanie się po miejskiej infrastrukturze. W trakcie realizacji jest Zintegrowany System Zarządzania Ruchem Drogowym (ITS). ITS, wykorzystując kamery monitorujące sytuację na drogach, będzie analizował natężenie ruchu i dostosowywał pracę sygnalizatorów świetlnych. Co ważne, ma być nastawiony na umożliwianie priorytetowego przejazdu pojazdom komunikacji publicznej – zarówno autobusom, jak i tramwajom. To jednak nie jedyne funkcje systemu.

Więcej informacji

Partnerzy