Jerzy Owsiak chce pracować z samorządami nad poprawą polskiej medycyny

Opublikowano: 05.08.2020
wosp_org_pl.jpg
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i Jurek Owsiak rozmawiali o programie współpracy WOŚP z samorządami dotyczącej opieki zdrowotnej. Przedstawili program oparty na czterech punktach.

15 lipca 2020 Jerzy Owsiak (Prezes Fundacji WOŚP) oraz Lidia Owsiak (Dyrektor ds. Medycznych oraz Członek Zarządu Fundacji WOŚP) spotkali się z Rafałem Trzaskowskim, aby porozmawiać o współpracy dotyczącej systemu opieki zdrowotnej. Przedstawili program oparty na czterech punktach. Prezydent Warszawy zadeklarował, że zwróci się do swoich koleżanek i kolegów samorządowców, aby znaleźć termin na spotkania z nimi i wspólnie poprawiać stan polskiej medycyny.

Jerzy Owsiak wierzy, że dzięki kooperacji Fundacji WOŚP i władz samorządów uda się stworzyć warunki, za których sprawą pacjenci polskich szpitali będą mogli korzystać z fachowej opieki wyszkolonej kadry medycznej.
Proponuje, by samorządy zorganizowały pomieszczenia (np. przy szpitalu), stałe finansowanie, lekarzy, personel medyczny. Fundacja zajęłaby się szkoleniami, a także i przede wszystkim wyposażeniem w najnowocześniejszy sprzęt powstałych pracowni (
zaproszenie do współpracy w załączeniu).

Cztery punkty zaproponowane przez Fundację WOŚP to:

1. Tworzenie ośrodków dziennego pobytu dla osób starszych, funkcjonujących również przy szpitalach

- Kiedy 5 finałów poświeciliśmy geriatrii, kupując sprzęt za blisko sto milionów złotych, podnieśliśmy tę dziedzinę z kolan. Dzisiaj palącym problemem są miejsca dziennego pobytu dla osób w podeszłym wieku. Kiedy za naszą namową taki ośrodek powstał w Białej Podlaskiej, kompletnie wyposażyliśmy go w sprzęt, który pomaga pracować lekarzom i personelowi. Tworząc takie ośrodki, pomagamy normalnie funkcjonować tysiącom rodzin - mówi Jurek Owsiak.

2. Tworzenie ośrodków wczesnej diagnostyki onkologicznej - funkcjonujących np. jako przychodnie lub poradnie przyszpitalne

Fundacja zdaje sobie sprawę z możliwości działań starostw, które już posiadają własne dedykowane programy profilaktyczne. Dlatego jedną z propozycji jest zwiększenie ilości Ośrodków Profilaktyki Chorób Nowotworowych. Pozytywnym przykładem są programy finansowane przez Starostwo Powiatowe w Zduńskiej Woli, która zaprasza mieszkańców Powiatu na badania profilaktyczne w kierunku chorób nowotworowych, które realizowane są przez Zduńskowolski Szpital Powiatowy Spółka z o.o., w ramach wczesnej diagnostyki korzystając z ultranowoczesnego USG i innych urządzeń ufundowanych przez WOŚP.
- 2 lata temu dzięki Starostwie Powiatowemu w Zduńskiej Woli poszło jak burza. Kobiety wspaniale korzystają z diagnozy, efekty rewelacyjne. Chcemy, żeby takich miejsc było dużo, dużo więcej. Niech samorządy zorganizują pomieszczenia (np. przy szpitalu) stałe finansowanie, lekarzy, personelu medycznego. Fundacja zajmie się szkoleniami, a także i przede wszystkim wyposaży w najnowocześniejszy sprzęt powstałe pracownie 
- mówi Jurek Owsiak.

3. Tworzenie ośrodków rehabilitacji ruchowej i neurologicznej dla dzieci

Następną kluczową perspektywą działań jest zwiększenie liczby ośrodków rehabilitacji ruchowej i neurologicznej dla dzieci.
- Kilkukrotnie zajmowaliśmy się szeroko pojętą chirurgią urazową dla dzieci, co wiąże się zawsze z zakupem ultranowoczesnych urządzeń. Jednym z priorytetowych zagadnień był program Leczenia Wad Ubytkowych i Wydłużania Kończyn. Przy tego rodzaju działaniach zauważyliśmy problem z rehabilitacją dzieci po wszelkiego rodzaju operacjach. Z naszej strony to znowu meganowoczesny sprzęt, który ma pomagać w pracy rehabilitantom, którym trzeba znaleźć miejsce do pracy. Dobrze rehabilitowane dziecko to bardzo szybki powrót do normalnego funkcjonowania i szczęśliwi rodzice- mówi Jurek Owsiak.

4. Nauka pierwszej pomocy

14 lat temu Fundacja stworzyła Program Edukacyjny Ratujemy i Uczymy Ratować skierowany do uczniów szkół podstawowych oraz nauczycieli.
- Mamy jeden problem od wielu, wielu lat. Ministerstwo Oświaty nie chce wprowadzić przedmiotu Pierwszej Pomocy jako obligatoryjny. W pojedynczych przypadkach burmistrzowie, prezydenci proponują i propagują takie zarządzenia wewnętrznie - tam dzieci uczą się regularnie pierwszej pomocy. Jak widać mamy pieniądze, świetnie zorganizowany system nauki. Pomóżcie nam, aby samorządy lobbowały wprowadzenie tego przedmiotu jako podstawy w 1-szej,2-giej, 3-ciej klasie podstawowej
- mówi Jurek Owsiak.

Do tej pory Programem objętych zostało 30 623 nauczycieli z 12 557 szkół, co stanowi 91% wszystkich szkół podstawowych w Polsce. Blisko 3 miliony dzieci poznało podstawy pierwszej pomocy.

Więcej informacji

Załączniki:
List Jerzego Owsiaka do samorządów

Partnerzy