Unikatowy w skali Polski i świata projekt powstanie na działce przy Trasie Czeskiej, którą firma Polski Solar dzierżawi od miasta. Na kształt jelonka złożą się czarne, monokrystaliczne oraz niebieskie, polikrystaliczne panele słoneczne. Zajmą powierzchnię 22 hektarów. Dzięki temu symbol miasta będzie dobrze widoczny z gór.
- Wpisanie jelonka w projekt elektrowni fotowoltaicznej było dla nas oczywistym wyborem.W ten sposób nie tylko odwołujemy się do nazwy Jeleniej Góry i promujemy ją w Polsce i na świecie. Oddajemy również uznanie przełomowym zmianom, na które się zdecydowała, stając się liderem w dążeniu do niezależności energetycznej - mówi William Buba, dyrektor generalny firmy Polski Solar.
Obecność jelonka w herbie Jeleniej Góry, a wkrótce również w formie designerskiej elektrowni, wiąże się z legendą sięgającą czasów Bolesława Krzywoustego. Książę w pogoni za zwierzęciem zapędził się w tereny dzisiejszego miasta. Jeleń chciał w ten sposób na dłużej zatrzymać go w rejonie, by zobaczył piękno okolicy. W rezultacie Bolesław Krzywousty w 1108 roku wystawił tu zamek warowny.
Jelonek, a w zasadzie Centrum Energii Odnawialnej Jelenia Góra, powstaje w ramach Jeleniogórskiego Klastra Energii Odnawialnej. Instalacja o łącznej mocy 10 MW wyprodukuje „czysty” prąd, który zaspokoi potrzeby 4,5 tys. lokalnych gospodarstw domowych. Pierwsze prace ruszą na początku 2018 roku. Wartość inwestycji szacowana jest na 37 mln zł netto.