Wyróżnienie wręczono podczas uroczystej sesji rady Katowic w 159. rocznicę uzyskania praw miejskich.
Jan Olbrycht urodził się 21 września 1952 roku w Rybniku. Jest doktorem socjologii, nauczycielem akademickim, ekspertem, politykiem i działaczem społecznym. W latach 1990-1998 był Burmistrzem Cieszyna, współzałożycielem Euroregionu Śląsk Cieszyński -Tesinske Slezsko. W latach 1993-1998 był wiceprezesem Związku Miast Polskich odpowiedzialnym za kontakty z europejskimi organizacjami samorządowymi. Był wiceprzewodniczącym Rady Gmin i Regionów Europy w latach 1995-2001 i przewodniczącym polskiej delegacji do Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy w latach 1990-1998. W latach 2002-2004 był Członkiem Zarządu Zgromadzenia Regionów Europy oraz Rady Polityki Regionalnej Państwa. Był pierwszym Marszałkiem Województwa Śląskiego po reformie samorządu terytorialnego, funkcję tę sprawował w latach 1998-2002. Jan Olbrycht był inicjatorem Konwentu Marszałków Województw. Od 1979 wykładowca na Uniwersytecie Śląskim, potem na Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, Akademii Ekonomicznej w Katowicach oraz Uniwersytecie Jagiellońskim.
W latach 2004-2024 poseł do Parlamentu Europejskiego. Skarbnik i wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Ludowej. W latach 2004-2009 Wiceprzewodniczący Komisji Rozwoju Regionalnego. W Katowicach organizował międzynarodową konferencję „Zarządzanie miastem”, na której eksperci i praktycy zarządzania miastami z Polski i zagranicy dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. Wielokrotnie nagradzany i odznaczany. Między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2000 roku i orderem National du Mérite Francji w 2002. Laureat Europejskiej Nagrody Cesarza Maksymiliana za wkład w tworzenie polityki lokalnej i regionalnej w Europie w 2005.
- Są trzy miasta, które mógłbym nazwać moimi miastami, a jednym z nich są Katowice. Tu często przyjeżdżałem działając w organizacjach młodzieżowych, w tym w ZHP. To tutaj mieszkałem pełniąc funkcję marszałka województwa, tu znajdowało się moje biuro poselskie. Przez 20 lat moje działania były nierozerwalne z Katowicami - powiedział Jan Olbrycht po otrzymaniu tytułu „Honorowy Obywatel Miasta Katowice”. – Katowice były miastem, które stało na rozdrożu. Nie było wiadomo czy Katowice upadną razem z przemysłem czy znajdą swoją nową twarz. Dzisiaj dziękuję władzom miasta, ponieważ myślę że razem jesteśmy w gronie ludzi, którzy wierzyli i wierzą w to, że Katowice są świetnym miastem - podsumował swoje wystąpienie.