Jakie warunki dla świadczenia usług publicznych

Opublikowano: 22.02.2017
raport_FRDL-okladka-foto.jpg
Realizacja usług publicznych w jednostkach samorządu terytorialnego – ograniczenia, możliwości, rekomendacje - to tytuł raportu, jaki opracowała FRDL we współpracy ze związkami samorządowymi i MR.

Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, w partnerstwie z organizacjami samorządowymi: Związkiem Miast Polskich, Związkiem Gmin Wiejskich RP oraz Związkiem Powiatów Polskich, na zlecenie Ministerstwa Rozwoju przeprowadziła analizę uwarunkowań realizacji usług publicznych świadczonych przez samorząd gminny i powiatowy. Jej celem z jednej strony było określenie najważniejszych barier we wdrażaniu tych usług oraz wskazanie możliwości zwiększania ich dostępności i poprawiania ich jakości, z drugiej zaś identyfikacja dobrych praktyk zarządczych i organizacyjnych związanych z realizacją zadań stojących przed samorządami terytorialnymi. Ważną perspektywą prowadzonych analiz, zgodnie z priorytetami Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, była specyfika potrzeb rozwojowych obszarów zagrożonych marginalizacją oraz średnich miast tracących funkcje społeczne i gospodarcze.

Projekt obejmował przygotowanie eksperckich opracowań sektorowych, dotyczących następujących obszarów wstępnie wyróżnionych przez Ministerstwo Rozwoju:

  • edukacja i szkolenia,
  • ochrona i profilaktyka zdrowia,
  • kultura, sport i rekreacja,
  • pomoc społeczna,
  • gospodarka mieszkaniowa,
  • usługi komunalne i ochrona środowiska,
  • komunikacja (transport publiczny, Internet),
  • funkcjonowanie administracji (usługi administracyjne, partycypacja publiczna) oraz
  • planowanie finansowe i inwestycyjne w zakresie realizacji usług publicznych.


Prace obejmowały przygotowanie opracowań o charakterze horyzontalnym. Zadaniem autorów była analiza ponadsektorowych (międzysektorowych) uwarunkowań świadczenia usług przez JST. Przedmiotem analiz była zwłaszcza ocena roli i możliwości samorządów w zakresie kształtowania sektorowych polityk rozwojowych, identyfikacja istniejących barier ich implementacji (barier strukturalnych, prawnych, instytucjonalnych, politycznych, kompetencyjnych, etc.) oraz prezentacja istniejących narzędzi, czy instrumentów zarządczych, warunkujących skuteczną i efektywną realizację zadań stojących przed samorządami.

- Opracowana w ciągu kilku miesięcy publikacja, której celem jest spojrzenie na Polskę lokalną i regionalną – ukierunkowane na przyszłość, a więc na odpowiedzialny (endogenny, zrównoważony terytorialnie i inkluzywny) rozwój – jest niewątpliwie najciekawszą publikacją tego rodzaju, jaka powstała w ostatnim ćwierćwieczu - pisze w "Posłowiu" Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich.- Dzięki poważnemu zamówieniu szeroki zespół uznanych ekspertów zdołał nie tylko postawić diagnozy, wskazać szanse i bariery oraz sformułować rekomendacje, ale stworzył obraz, który – dzięki ujednoliconemu podejściu oraz współdziałaniu w formule debat sektorowych – stanowi podstawę do operacjonalizacji działań zapowiedzianych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Ogromne znaczenie mają też liczne dobre praktyki, wskazane przez autorów.

- Opracowanie – poza przytoczeniem konkretnych danych dotyczących dostępności, powszechności i sposobu dostarczania usług – koncentruje się przede wszystkim na praktycznych rekomendacjach, prowadzących do możliwych usprawnień w tym zakresie. Przy czym rekomendacje te kierowane są zarówno pod adresem władz samorządowych (które mają niejednokrotnie możliwość samodzielnej zmiany wielu negatywnie ocenianych elementów), jak i do polityków i administracji szczebla centralnego. Interesującym i budzącym uznanie jest także zilustrowanie tez prezentowanych w poszczególnych rozdziałach przez serię ciekawych, praktycznych przykładów innowacyjnych, albo w inny sposób wzorcowych rozwiązań, pojawiających się w poszczególnych jednostkach samorządowych.
Opracowanie można polecić jako źródło wiedzy badaczom i studentom zainteresowanym problematyką samorządową, a przede wszystkim politykom i administracji szczebla lokalnego i centralnego, dla których może być inspiracją do dalszych działań
- pisze w recenzji naukowej prof. Paweł Swianiewicz.

6 marca 2017 Ministerstwo Rozwoju organizuje konferencję. Ma ona na celu prezentację wyników analiz barier oraz szans rozwojowych i dobrych praktyk realizacji usług publicznych, za które odpowiedzialny jest samorząd terytorialny. Podczas konferencji zostanie też oficjalnie zaprezentowany raport, który zamieszczamy poniżej w załączniku.

Szczegółowe informacje znajdują się tutaj

Liczba miejsc na konferencję jest ograniczona, więc zachęcamy do potwierdzania swojego udziału (decyduje kolejność zgłoszeń).

Załączniki:
Realizacja usług publicznych w jednostkach samorządu terytorialnego - raport

Partnerzy