Jak wspierać pracowników - pierwsze spotkanie Sieci Wymiany Doświadczeń „Zarządzanie zasobami ludzkimi”

Opublikowano: 09.07.2024
FOTO_LICHEŃ.jpg
W spotkaniu SWD 27 i 28 czerwca w Licheniu wzięli udział przedstawiciele polskich miast z: Cieszyna, Jasła, Koła, Konina, Ostrowa Wielkopolskiego, Rychwała, Świdwina, Włocławka, Zabrza, Złotowa, a także z norweskich miast - Stavanger i Bergen.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Kontynuacja współpracy bilateralnej polskich, norweskich i islandzkich samorządów jako przykład wypracowania trwałych relacji po projektach Rozwoju Lokalnego oraz rozbudowy współpracy w przygotowaniu kolejnej perspektywy finansowej”. Jego celem jest wsparcie kontynuacji współpracy pomiędzy zainteresowanymi norweskimi/islandzkimi miastami/gminami a 53 polskimi miastami, które uczestniczyły w II i III etapie Programu „Rozwój Lokalny” w ramach EOG i NMF 2014-2021. Działania w ramach Inicjatywy to także pomost do nowej perspektywy finansowej MF EOG i NMF.

Jednym z działań realizowanych w trakcie trwania tego rocznego projektu są spotkania czterech Sieci Wymiany Doświadczeń EMPIRIE z udziałem ekspertów z Norwegii i Islandii. Tym razem w spotkaniu SWD Zarządzanie zasobami ludzkimi wzięli udział eksperci z Norwegii: Alexander Tymczuk (KS), Espen Idsøe z urzędu w Stavanger, Tale Nesmann Berntsen z urzędu w Bergen. Natomiast wsparcie merytoryczne zapewnili doradcy z ZMP: Anna Żabińska-Pioterek, Grzegorz Dziarski, Krzysztof Markiel, Henryka Korytowska.

Zarządzanie zasobami ludzkimi to dziedzina, która odgrywa strategiczną rolę w efektywnym funkcjonowaniu samorządów. Empirie Zarządzanie zasobami ludzkimi są logicznym następstwem, uzupełnieniem i rozwinięciem (także poprzez zaprezentowanie rozwiązań z Norwegii) funkcjonowania Empirii Zasoby ludzkie.

Podczas SWD w Licheniu uczestnicy zapoznali się nie tylko z najnowszymi trendami i metodologiami w dziedzinie HR, a także mogli się wymienić doświadczeniami z przedstawicielami samorządów z Polski i Norwegii.

Spotkanie to było szansą na zdobycie cennej wiedzy i umiejętności, ale również przyczyniło się do wzmocnienia współpracy międzysamorządowej. Jednym z najbardziej wartościowych elementów był udział w nim ekspertów z Norwegii, którzy zaprezentowali swoje doświadczenia w zakresie zarządzania kadrami w administracji. Omówili m.in.: promowanie work-life balance i system sugestii kaizen oraz sposoby wspierania pracowników w trudnych momentach życiowych.

Szczególne zainteresowanie wzbudziły metody i techniki pozyskiwania czy zarządzania talentami, które opierają się na otwartej komunikacji i włączaniu pracowników w procesy decyzyjne. Wspólnie z norweskimi gośćmi przeprowadzono szereg rozmów dotyczących realiów pracy w urzędzie w kontekście wyników badań Gallupa i ADP Research Institute dotyczących aktywizującego zarządzania personelem, zarządzania talentami i silnymi stronami. Kanwą tych dyskusji były książki - „Dziewięć kłamstw o pracy” Marcusa Buckinghama i Ashley Goodall oraz „Love+Work” Marcusa Buckinghama.

Partnerzy