Jak skutecznie komunikować się z mieszkańcami – webinarium dla miast członkowskich ZMP

Opublikowano: 17.02.2022
Webinarium_z_IBIiMS_25_lutego-grafika.doc.png
Komunikacji z mieszkańcami za pomocą mediów społecznościowych poświęcone będzie webinarium, które 25 lutego DLA MIAST CZŁONKOWSKICH ZMP zorganizuje Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych

Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych i Związek Miast Polskich w partnerstwie z Instytutem Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) zorganizują specjalnie dla członków ZMP webinarium pt. „Co myślą mieszkańcy, czyli jak skutecznie komunikować się w sieci”.

Uczestnicy spotkania uzyskają odpowiedzi dwa pytania:

  1. Co myślą mieszkańcy, czyli jak skutecznie analizować dane z sieci?
  2. Opinie mieszkańców bez tajemnic, czyli jak pytać by wiedzieć i rozumieć?

W pierwszej części webinarium organizatorzy chcą skupić się na kwestiach związanych z:

  • odczytem danych ilościowych i jakościowych z sieci
  • opisem mechanizmów hejterskich
  • działaniem algorytmów
  • tworzeniem contentu w poszczególnych kanałach social media (Facebook, Twitter, YouTube, TikTok
  • hackowaniem (zdobywaniem) zasięgów

W drugiej części wraz z Instytutem Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) pokażą na przykładzie wybranego miasta, jak prowadzone są pełnowartościowe badania focusowe, a więc m.in na co zwracać uwagę przy tworzeniu pytań, jakie tematy uwzględniać przy badaniach, jak wyłapywać anomalie.

Program webinarium w załączeniu.

Webianrium rozpocznie się 25 lutego o godz. 13.30 i potrwa ok. 2 godzin. Odbędzie się na platformie ClickMeeting. Podczas spotkania będzie czas na pytania i odpowiedzi.

Prosimy o rejestrację swojego udziału do 24 lutego br. poprzez formularz rejestracyjny: https://zwiazekmiastpolskich.clickmeeting.com/webinarium-zmp-ibims/register

Instytut Badania Internetu i Mediów Społecznościowych (IBIMS) prowadzi unikalne w skali kraju badania dotyczące skutecznego dotarcia z komunikacją do odbiorców w kanałach social media i Internecie oraz analizy sentymentu i emocji związanych ze społecznymi oczekiwaniami. Podczas spotkania miast członkowskich Związku zorganizowanego 24 listopada ub.r. przedstawiciel Instytutu opowiedział, w jaki sposób odpowiednio zinterpretowane dane z sieci mogą wpływać na podejmowanie kluczowych i bezpiecznych decyzji w samorządzie i jakie propozycje dla miast ma IBIMS. Dzięki specjalnemu webinarium przedstawiciele miast dowiedzą się, jak lepiej docierać do mieszkańców, jak zwiększyć aktywność miejskich profili w przestrzeni mediów społecznościowych oraz jak podnieść rzeczywiste zaangażowanie fanów profili miast.


Podczas webinarium zaprezentowany zostanie również „Ranking najbardziej wpływowych prezydentów i burmistrzów w internecie w 2021 roku” (w załączeniu).

Raport towarzyszący rankingowi zbudowano na bazie analizy 142 profili Facebook burmistrzów i 88 profili prezydentów miast członkowskich Związku Miast Polskich. Analiza przeprowadzana była narzędziami własnymi Instytutu Badań Internetu I Mediów Społecznościowych oraz poddana weryfikacji I ocenie indywidualnej ekspertów IBIMS w zakresie komunikacji w mediach społecznościowych.

- To nie był łatwy rok dla komunikacji samorządowej w internecie. Zmieniające się algorytmy najważniejszych platform wobec komunikacji społecznej, nadmiar treści w social media, podwyższony sentyment negatywny wobec całej klasy politycznej – to nie są warunki sprzyjające wzrostowi zasięgów kanałów samorządowych – pisze w raporcie Michał Fedorowicz z IBIiMS. - Wygrali Ci, którzy postawili na budowanie wspólnoty z mieszkańcami. Niezależnie od wielkości gminy, Ci włodarze, którzy zaangażowali się w bezpośrednią komunikację z odbiorcami, docierali ze swoimi komunikatami bez względu na warunki panujące na rynku komunikacyjnym.

Wśród najlepszych profili burmistrzowskich znajdują się kanały włodarzy zarówno małych miasteczek, jak i prężnie działających miast powiatowych. Autorzy raportu zwracają uwagę, że burmistrzowie potrafią generować wyniki nie gorsze od prezydentów miast wojewódzkich czy marszałków.

Załączniki:
Program webinarium
Ranking najbardziej wpływowych prezydentów i burmistrzów w internecie w 2021 roku

Partnerzy