I Forum Ośrodków Subregionalnych w Chełmie - zapis wideo

Opublikowano: 16.01.2025
Chełm_Forum_LIVE.jpg
O finansach, wyzwaniach związanych z depopulacją średnich miast i średniookresowej Strategii Rozwoju Kraju, w kontekście wzmocnienia policentryczności dyskutowali w Chełmie 16 i 17 stycznia br. uczestnicy Forum

O finansach, wyzwaniach związanych z depopulacją średnich miast, a także średniookresowej Strategii Rozwoju Kraju, w kontekście wzmocnienia policentryczności i kluczowej w niej roli miast subregionalnych dyskutowali w Chełmie 16 i 17 stycznia br. uczestnicy I Forum Ośrodków Subregionalnych. Organizatorem Forum było miasto Chełm oraz Związek Miast Polskich.

- Problemy miast subregionalnych są różne, ale łączy nas jedno – wszystkie potrzebują nowego pomysłu, nowych mechanizmów interwencyjnych, a także jednej, spójnej polityki rozwoju. O tym właśnie będziemy dyskutować podczas paneli i warsztatów 16 i 17 stycznia w Chełmie – powiedział Jakub Banaszek, prezydent Chełma i wiceprezes Związku Miast Polskich otwierając Forum poświęcone wyzwaniom, przed którym stają miasta subregionalne.

W spotkaniu wzięło udział ponad 200 uczestników: włodarzy samorządowych i przedstawicieli miast, ekspertów i naukowców, a także przedstawicieli administracji rządowej.

Celem Forum jest stworzenie platformy do wymiany doświadczeń i dyskusji nad wspólnymi wyzwaniami oraz wypracowanie wspólnych rozwiązań dla miast. Forum było także okazją do zacieśniania wzajemnych relacji między samorządowcami, nawiązywania kontaktów i współpracy oraz wymiany informacji, które przyczynią się do dalszego rozwoju miast subregionalnych.

Pierwszego dnia odbyły się trzy panele, które poprowadził Andrzej Porawski, dyrektor Biura ZMP. Tematem pierwszego panelu były finanse samorządów w obliczu nowej ustawy o dochodach JST; szanse i zagrożenia, jakie niesie ze sobą nowa ustawa. Drugi panel poświęcony był mieszkalnictwu i depopulacji. Uczestnicy dyskutowali o tym, jak kształtować politykę mieszkaniową, by zapobiec odpływowi mieszkańców. Ostatnim tematem była nowa średniookresowa Strategia Rozwoju Kraju. Paneliści skupili się na priorytecie, jakim jest wzmocnienie policentryczności i kluczowej roli w tym procesie miast subregionalnych.

Ponieważ wyzwania miast subregionalnych są ogromne i zróżnicowane, już w Chełmie zaplanowano kolejne spotkania, by na nich kontynuować rozmowy - w czerwcu w Tarnowie i jesienią - w Elblągu.

Relacja z warsztatów, które odbyły się drugiego dnia Forum: https://www.miasta.pl/aktualno...

Zapis wideo pierwszego dnia Forum: https://www.facebook.com/share...

Na dłuższą relację z I Forum Ośrodków Subregionalnych w Chełmie zapraszamy do styczniowego numeru "Samorządu Miejskiego"

Materiały do dyskusji podczas paneli:

Panel I - Finanse samorządów w obliczu nowej ustawy o dochodach JST. Szanse i zagrożenia

Panel II - Mieszkalnictwo a depopulacja. Jak kształtować politykę mieszkaniową, by zapobiec odpływowi mieszkańców?

Panel III – Nowa średniookresowa Strategia Rozwoju Kraju. Priorytet: wzmocnienie policentryczności – kluczowa rola miast subregionalnych

GUS o subregionach

W wielu publikacjach Głównego Urzędu Statystycznego znajdują się materiały, które mówią o subregionach. Więcej na ten temat można przeczytać w materiale PUBLIKACJE GUS Z DANYMI DOTYCZĄCYMI SUBREGIONÓW (NUTS 3)

Przykładowe publikacje GUS

Drugi dzień Forum poświęcony był warsztatom z przedstawicielami administracji rządowej. Ich tematyka to:

  • Formy wsparcia rządowego dla miast – ośrodków subregionalnych
  • Deglomeracja/dekoncentracja – rozproszenie instytucji centralnych poza główne ośrodki władzy
  • Fundusze Europejskie (w tym KPO) i EOG oraz programy regionalne szansą dla miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze.

Poniżej link do relacji z warsztatów

https://www.miasta.pl/aktualno...

Szczegółowy program spotkania znajduje się pod tekstem w załączeniu.

Załączniki:
Program Forum
O koncentracji i dekoncentracji Polski - materiał do dyskusji podczas warsztatu II dnia

Partnerzy