Ze względu na program naprawczy miasto ma w tej mierze jeszcze trudniejsze zadanie. Robi jednak wszystko, aby w miarę możliwości zniwelować negatywne skutki pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 na przedsiębiorczość. W Grudziądzu przedsiębiorcy mogą indywidualnie w uzasadnionych przypadkach wnioskować do Urzędu Miejskiego o odroczenie lub rozłożenie na raty podatków lokalnych. Spółka Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami, również na indywidualny wniosek, obniży do 30% czynszu najmu przedsiębiorcom, którzy do końca lutego nie zalegają z płatnościami. Ponadto Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku obniży czynsz najmu do 50 %.
- Chcemy, aby nasze propozycje były uzupełnieniem działań zarówno marszałka województwa, jak i rządu, bo to te instytucje dysponują o wiele większą pulą możliwości – czytamy na stronie UM Grudziądza.
Pomóżmy tym, którzy nam pomagają
Lekarze, pielęgniarki, załoga karetki. Każdy, kto w czasie epidemii pracuje w służbie zdrowia, może liczyć na pomoc samorządu i mieszkańców Grudziądza. W mieście trwa zbiórka napojów butelkowanych i suchych przekąsek dla pracowników grudziądzkiej lecznicy w ramach akcji #dodajmedykomenergii. Można wesprzeć pracowników szpitala w Grudziądzu, którzy w związku z walką z koronawirusem spędzają teraz jeszcze więcej czasu w pracy. Do restauracji Don Corleone, mieszczącej się na Rynku, można przynosić napoje butelkowane oraz fabrycznie zapakowane suche przekąski. Jako punkt zbiórki wyznaczono osobne pomieszczenie z wbudowanym okienkiem w witrynie. Produkty są zbierane codziennie, a następnie dezynfekowane i poddawane kwarantannie, a raz w tygodniu dostarczane do grudziądzkiego szpitala. Miasto nie wyklucza zwiększenia liczby kursów.
Akcję organizuje Urząd Miejski w Grudziądzu we współpracy z Restauracją Don Corleone.
Kultura w czasie pandemii
Grudziądzkie instytucje kultury: Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi, Centrum Kultury Teatr oraz Biblioteka Miejska im. Wiktora Kulerskiego zapraszają na swoje strony WWW oraz na profile na Facebooku, gdzie przez najbliższe tygodnie w formie multimedialnej będą prezentowały swoje zbiory, wykłady, wywiady oraz będą angażowały online dzieci i młodzież w ramach edukacji historycznej i wiedzy z literatury i teatru.
Infolinia dla osób starszych
Miasto uruchomiło nowe numery telefonu, pod którymi potrzebujący mogą zgłosić się o pomoc. Będzie ona udzielana osobom, które ze względu na podeszły wiek lub niepełnosprawność mają trudności w samodzielnym funkcjonowaniu w okresie ograniczeń związanych z zagrożeniem koronawirusem. Osoby starsze mogą kontaktować się telefonicznie, jak i pod nowo utworzonym adresem email: pomoc@mopr.grudziadz.pl.
Ponadto Urząd Miejski Grudziądza
- stworzył listę rekomendacji w sklepie spożywczym i dostarczył plakaty do osiedlowych sklepów, kwiaciarni, piekarni itd.,
- zebrał listę lokali gastronomicznych, które dostarczają jedzenie
- Biuletyn „Pokochaj Grudziądz” poświęcił całkowicie koronawirusowi
- na terenie całego miasta rozdystrybuował ulotki i plakaty informacyjne z najważniejszymi informacjami i numerami telefonów
- utworzył całodobową infolinię oraz telefoniczne porady psychologiczne dla mieszkańców.