Gniezno - Zintegrowane Centrum Przesiadkowe i rower miejski oddane do użytku

Opublikowano: 09.08.2021
Gniezno-rower_i_centrum_przesiadkowe.jpg
Zakończyły się wszystkie prace związane z budową Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego w Gnieźnie. W Pierwszej Stolicy Polski rozpoczął także działalność Gnieźnieński Rower Miejski.

Inwestycja związana z budową Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego była dofinansowana kwotą 4,5 mln zł z Funduszy Europejskich. Jej zakres objął budowę samego Centrum, które zastąpiło zdegradowany dworzec PKS, budowę parkingu buforowego Park & Ride przy ul. Wrzesińskiej (zakończoną jesienią 2020 r.) oraz system Roweru Miejskiego.

- Ideą tej dużej inwestycji było połączeniu różnych rodzajów komunikacji i możliwość korzystania z każdej z nich przez podróżnych. Na parkingu buforowym można pozostawić auto i przesiąść się do komunikacji miejskiej lub na miejski rower. Podobnie jest z Centrum Przesiadkowym – tam również można skorzystać z bezpłatnego parkingu i wybrać autobus, pociąg czy na rower. To wszystko z pewnością podniesie komfort podróżowania – zapewnia prezydent Tomasz Budasz, podkreślając, że liczy na to, że zarówno mieszkańcy jak i turyści będą korzystać z tych rozwiązań, rezygnując z jazdy samochodem na rzecz transportu publicznego czy rowerów. Wszystkie te działania wpisują się w budowanie przez Gniezno miasta niskoemisyjnego.

Zintegrowane Centrum Przesiadkowe

Dzięki tej inwestycji został uporządkowany zdegradowany teren wokół dawnego dworca PKS. Powstało 6 zadaszonych peronów autobusowych, 87 miejsc postojowych dla samochodów osobowych w tym 5 miejsc dla osób z niepełnosprawnościami wraz z drogami manewrowymi. Na terenie ZCP powstał także wolnostojący, jednokondygnacyjny budynek dla pasażerów i obsługi technicznej. Wybudowane zostały chodniki oraz ścieżki rowerowe, wiata dla rowerów i motorowerów. Uruchomiony został także system informacji pasażerskiej w postaci 6 elektronicznych tablic peronowych oraz elektronicznej tablicy zbiorczej, a także biletomat i monitoring wizyjny. Ponadto, Zintegrowane Centrum Przesiadkowe wyposażone jest w panele fotowoltaiczne, czujnik czystości powietrza, sieć hot-spot oraz elementy małej architektury (ławki, stojaki rowerowe, kosze na śmieci itp.) Centrum wraz z budynkiem do obsługi pasażerów dostosowane jest dla osób z niepełnosprawnościami.

Gnieźnieński Rower Miejski

W sumie ponad 100 rowerów miejskich od 3 sierpnia będzie dostępnych dla mieszkańców, oraz przebywających w Pierwszej Stolicy Polski gości i turystów. Na terenie Gniezna pojawiło się 31 punktów, w tym 16 stref parkowania, do których codziennie będą relokowane rowery, oraz 15 punktów postojowych oznaczanych totemem (znak informacyjny).

Więcej informacji

Partnerzy