Gdynia została przyjęta do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO jako Miasto Filmu. Wraz z Gdynią do Sieci dołącza 48 miast z całego świata, w tym dwa również jako Miasta Filmu: Cannes (Francja) i Kluż-Napoka (Rumunia). Decyzję ogłosiło biuro UNESCO Creative Cities Network w Paryżu 8 listopada 2021 roku.
O tym, że „Gdynia kocha film, a film kocha Gdynię” świadczą od lat nie tylko festiwale filmowe, ale systematyczna współpraca wielu instytucji i jednostek zaangażowanych w branżę filmową. Dzięki prestiżowemu tytułowi teraz zyskują nowe możliwości rozwoju. Starania Gdyni o przyjęcie do Sieci Miast Kreatywnych rozpoczęły się na początku 2021 roku i były popierane przez Polski Komitet do spraw UNESCO, Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz sieć Europa Cinemas. Koordynację prac związanych z przygotowaniem zgłoszenia powierzono Gdyńskiemu Centrum Filmowemu i Wydziałowi Kultury Urzędu Miasta Gdynia.
– Wpis na listę Miast Kreatywnych UNESCO to uznanie dla wszystkiego, co przez lata wydarzyło się w Gdyni. To możliwości współpracy. Będziemy w tej rodzinie miast, które skupiają się na filmie jako tym podstawowym obszarze swej aktywności w kulturze, szukać różnych projektów, które będą sprawiały satysfakcję uczestnikom i przede wszystkim rozwijały obszar filmu w warstwie kultury i biznesu w naszym mieście – mówi prezydent Wojciech Szczurek. – Bardzo się cieszymy, że akurat w parze z Cannes, w którym odbywa się największy festiwal filmowy w Europie i jeden z największych na świecie, otrzymaliśmy ten tytuł. Czujemy się więc zobowiązani do tego, by nie tylko lokalnie poszerzać wiedzę na temat filmu i kultury filmowej, ale również użyć wszystkich możliwych narzędzi, w tym platform cyfrowych – zapowiada Leszek Kopeć, dyrektor Gdyńskiego Centrum Filmowego.
Program Sieci Miast Kreatywnych (Creative Cities Network) został utworzony w 2004 roku, aby wspierać współpracę pomiędzy miastami i regionami, które opierają swój rozwój na różnych dziedzinach gospodarki kreatywnej, rozumianej jako czynnik zrównoważonego rozwoju. Przyłączając się do Sieci, miasta zobowiązują się do budowania międzynarodowego partnerstwa, dzielenia się najlepszymi praktykami i wzmacniania uczestnictwa mieszkańców w życiu kulturalnym. UNESCO przyznaje tytuł miasta kreatywnego w siedmiu dziedzinach: literatura, muzyka, film, sztuki wizualne, design, rzemiosło i sztuka ludowa oraz gastronomia. Obecnie Sieć Miast Kreatywnych UNESCO zrzesza 295 miast z 90 krajów. Przyznany Gdyni tytuł Miasta Filmu ma charakter prestiżowy i dzięki rozpoznawalnej na całym świecie marce miasta kreatywnego gwarantuje wzrost znaczenia miasta na arenie międzynarodowej. Tytuł to także impuls do dalszego rozwoju lokalnej gospodarki kreatywnej i wsparcia go w procesie nawiązywania współpracy zagranicznej. Gdynia miastem filmu od dziesięcioleci
Dziedzina filmu to od dawna jeden z filarów miejskiej polityki kulturalnej. Obecna także w Strategii Rozwoju Miasta Gdyni 2030, jest stale wspierana przez miasto. Działalność filmowa instytucji i organizacji pozarządowych opiera się w Gdyni na silnym i różnorodnym sektorze kreatywnym, skupiającym twórców, animatorów kultury i przedsiębiorstwa prywatne. Miasto oferuje bogaty program projektów i wydarzeń filmowych angażujących różne grupy odbiorców. Inwestuje także w infrastrukturę służącą edukacji filmowej i sektorowi kreatywnemu.