Z inicjatywą międzynarodowego forum miast modernistycznych wyszedł w 2017 roku Tel Awiw w celu skonfrontowania własnych doświadczeń związanych z ochroną konserwatorską tak rozległego i specyficznego zabytku z doświadczeniami innych miast, posiadających podobne zasoby kulturowe, jak Brasilia, Chandigar, Le Havr, Casablanka, Berlin, Kowno czy Gdynia. Pierwsze forum gościło u inicjatorów wydarzenia – w Tel Awiwie, drugie w Kownie, a gospodarzem trzeciego została Gdynia, która zorganizowała je we współpracy z Instytutem Pileckiego – Oddział w Belinie.
- Forum Miast Modernistycznych zostało utworzone trzy lata temu. Po to, by nawiązać kooperację pomiędzy miastami, których modernizm został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz innymi miastami, które są modernistyczne, ale proces ich dopisania na listę jeszcze trwa lub miastami, których dziedzictwo jest uznane przez kraj, w którym się znajdują i jego społeczeństwo. Ta współpraca jest podejmowana w celu właściwego zarządzania danymi miastami. Dostosowywania ich do dużej populacji, właściwego uznawania ich dziedzictwa i odpowiedniego planowania i rysowania dalekosiężnych planów. Kocham Gdynię. To kolejny raz, kiedy odwiedzam to miasto. Jest niesamowite. Myślę, że powinno zostać częścią Światowego Dziedzictwa UNESCO. To symbol walki ludzkości w czasie wydarzeń XX wieku. Powstanie nowego miasta, portu, technologii sprawiają, że to piękne miasto – mówi Jeremie Hoffmann, Miejski Konserwator Zabytków Tel Awiwu.
W ramach Forum odbyła się m.in. Debata Burmistrzów, podczas której spotkali się online: Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, Assaf Harel, wiceprezydent miasta Tel Awiw-Jafa, Saulius Rimas, kierownik Wydziału Dziedzictwa Kulturowego Kowna oraz Joao Moro reprezentujący miasto Brasilia. Burmistrzowie rozmawiali o podobieństwach i różnicach miast oraz wynikających z nich wspólnych bądź odmiennych doświadczeniach.
Zachęcamy do przeczytania i obejrzenia relacji TUTAJ