Poradnik jest efektem pracy 40-osobowego Zespołu eksperckiego ds. rozwoju Systemu Gospodarki Odpadami Komunalnymi. Tworzą go przedstawiciele magistratu oraz jednostek gminnych, a także zarządców nieruchomości i spółdzielni mieszkaniowych.
- Poradnik jest jednym z najważniejszych wymiernych efektów współpracy w ramach tego ciała doradczego, które wskazywało na problem rozproszenia wiedzy i czytelności procedur w tym obszarze. Od teraz wszystko jest nie tylko zebrane w jednym miejscu, ale też merytorycznie przepracowane, skonsultowane i uporządkowane - wyjaśnia Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta Gdańska ds. usług komunalnych.
Wydawnictwo będzie dystrybuowane przede wszystkim w wersji elektronicznej. Dzięki temu w trakcie lektury można też sprawnie przejść do filmów instruktażowych, źródeł przepisów, załączników do pobrania czy wzorców wypełniania dokumentów.
- Poradnik to doskonały materiał szkoleniowy, swoiste kompendium, zarówno dla pracowników w Urzędzie Miejskim oraz jednostkach gminy, jak i w firmach zarządzających nieruchomościami czy spółdzielniach. Wszystkie zasady, procedury wyjaśniamy krok po kroku, podpowiadamy jakie są popełniane najczęstsze błędy, jakie rekomendujemy dobre praktyki, gdzie co można załatwić, kto za co odpowiada zgodnie z polskim prawem. Owszem, to obszerne opracowanie, bo aż 110-stronicowe. Niemniej, jego przejrzysta struktura pozwala szybko znaleźć potrzebne informacje – mówi Olga Goitowska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego, który koordynował ten projekt.
Jak zapowiadają włodarze Gdańska, publikacja ta nie jest projektem jednorazowym, a stałym.
- Nasz „Poradnik” nigdy nie będzie dziełem zamkniętym i skończonym. Wszelkie zmieniające się przepisy, zasady organizacyjne, dodatkowe rozwiązania wprowadzane przez Miasto, nowości postulowane przez Zespół, będziemy umieszczać w następnych edycjach informatora. Niezmiennie jesteśmy otwarci na sugestie kolejnych działań lub potrzeb informacyjnych - zapewnia Piotr Kryszewski.