Auta przekazane przez Gdańsk i Poznań pozostaną w okolicach dotkniętych skutkami wysadzenia tamy w Nowej Kachowce i posłużą do odbudowy tamtejszej gospodarki komunalnej.
Wsparcie, które wyjedzie z Gdańska, zorganizowane zostało w ramach zespołu Polskie Miasta Ukrainie. Inicjatywa narodziła się tuż po podpisaniu Deklaracji współpracy na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom oraz przywrócenia pokoju w Europie. Dokument podpisano w imieniu Unii Metropolii Polskich, Komitetu Regionów UE i Związku Miast Polskich, a także Związku Miast Ukrainy, w Kijowie, 8 listopada 2022 roku.
- Wielokrotnie powtarzaliśmy, że wsparcie dla Ukrainy to maraton. To nie jest jednorazowy zew serca, ale systematyczne wsparcie, które odbywa się na wielu frontach. Wysadzenie zapory w Nowej Kachowce pokazało, w jaki sposób działania wojenne bezpośrednio wpływają na funkcjonowanie miast, które w wyniku tych działań muszą zmagać się z zalaniem, brakiem wody i dostępu do wody pitnej. Przekazywane samochody pozwolą służbom komunalnym funkcjonować i naprawiać to, co da się jeszcze uratować - mówił Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji, a także przewodniczący zespołu „Polskie Miasta Ukrainie”.
- To jest bardzo ważny moment, bo wciąż trwają ataki na infrastrukturę cywilną Ukrainy. Ten niezbędny sprzęt, który zostanie teraz przekazany, jest potrzebny do życia. Obwód, który otrzyma wsparcie to centrum, w którym aktualnie trwają największe oblężenia. Wysadzenie zapory pozbawiło ponad milion Ukraińców dostępu do wody pitnej. Dlatego ta natychmiastowa pomoc, za którą jesteśmy bardzo wdzięczni, jest niezbędna - mówił Oleksandr Plodystyi, konsul Ukrainy w Gdańsku.
Przekazywany sprzęt to wynik współpracy Gdańskich Wodociągów, Wód Gdańskich oraz Przedsiębiorstwa Wodociągowego Aquanet w Poznaniu.
- Gdańskie Wodociągi od samego początku solidaryzują się z mieszkańcami Ukrainy. Dzisiaj wysyłamy „brygadówki” bo wiemy, jak ważny i strategiczny jest dostęp do wody pitnej dla mieszkańców objętych tym konfliktem. Przekazujemy też agregaty prądotwórcze i osuszacze. Potrzeby są ogromne, ale w miarę naszych możliwości pomagamy i będziemy pomagali - mówił Jacek Kieloch, prezes Gdańskich Wodociągów.
- Jako wodociągowcy w szczególny sposób rozumiemy w tej chwili, co to znaczy zapewnić dostawę wody dla mieszkańców, którzy tego potrzebują. Dlatego w miarę potrzeb, w miarę zgłaszanych komunikatów i pozyskiwanych informacji staramy się zebrać taki sprzęt, który na dany moment jest potrzebny. To nie są tylko te samochody, które teraz jadą. To także przekazywane wcześniej zestawy narzędzi, elektronarzędzia i zestawy do napraw wodociągów. Było to również włączenie się pracowników i poznaniaków w całą akcję zbierania pomocy rzeczowej dla mieszkańców. Jesteśmy gotowi robić to dalej, ale mamy nadzieję, że nie będzie trwało to długo - mówiła Anna Graczyk, wiceprezes Zarządu Aquanet Poznań.
W grudniu z Gdańska przekazany został sprzęt potrzebny na tamten moment mieszkańcom Ukrainy. Do Lwowa trafiło 19 generatorów prądu, w tym trzy jednostki dużej mocy, natomiast do Charkowa i Chersonia cztery namioty grzewcze, które pozwoliły przetrwać najtrudniejsze zimowe miesiące.
- Dzisiaj ponownie Gdańsk i inne polskie miasta odpowiadają na nową potrzebę związaną z zapewnieniem pomocy infrastrukturalnej na terenach, które objęte są skutkami powodzi po wysadzeniu zapory w Nowej Kachowce. 8 samochodów wyjedzie dzisiaj z Gdańska w stronę granicy. Dziękujemy zaangażowanym spółkom oraz gdańszczanom i gdańszczankom, którzy w dalszym ciągu wpłacają darowizny na akcję „Gdańsk pomaga Ukrainie” - mówił Karol Gzyl, prezes Fundacji Gdańskiej.
Wiele osób, które przybyło z Ukrainy do Gdańska w trakcie wojny, pomaga swoim rodakom w kraju i bierze udział w tworzeniu tego typu konwojów. Polskie miasta stale współpracują z ukraińskimi przedsiębiorstwami wodociągowymi. W ostatnich miesiącach 5 „brygadówek” dojechało już w miejsca, gdzie są one najbardziej potrzebne.
- Pierwsze samochody, które zostały przekazane konwojem, już pracują. Organizacja takiej inicjatywy, jak zakup i przekazanie samochodów specjalistycznych dla służb komunalnych Ukrainy, jest skutkiem działalności milionów Polaków. Chciałbym podziękować za to z całego serca - mówi Jurij Żerlicyn, koordynator pomocy technicznej Gdańsk Pomaga Ukrainie.