Kilka tygodni temu przy prezydent Gdańska powstała grupa robocza ds. sytuacji na Ukrainie.
Miasto przyszykowało 646 miejsc noclegowych dla uchodźców. Hostele, hotele, zarówno miejskie, ale i prywatne zostały już oficjalnie zgłoszone do urzędu wojewódzkiego. Specjalny zespół roboczy pracuje także nad zasadami przyjęcia i wsparcia obywateli Ukrainy w związku z kryzysem. W marcu odbędą się szkoleniu dla wolontariuszy, którzy zadeklarowali gotowość do pomocy ewentualnym uchodźcom.
Pomoc, jakiej będzie mógł udzielić m.in. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, zależy w głównej mierze od statusu, jaki zostanie przyznany osobom szukającym schronienia. W przypadku, gdy będzie to status uchodźcy lub ochrony uzupełniającej, osoby takie będą mogły np. zostać objęte Indywidualnym Programem Integracji, który pozwala na naukę języka polskiego, wsparcie żywnościowe, psychologiczne czy socjalne.
- W 2022 roku Gdańsk jest Europejską Stolicą Wolontariatu, dlatego także przygotowujemy szkolenia dla tych, którzy chcieliby wesprzeć potencjalnych uchodźców, którzy mogliby trafić do Gdańska – mówi prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - W najbliższy czwartek spotkam się także z Gdańską Radą Imigrantek i Imigrantów, wraz ze specjalnym zespołem roboczym, aby porozmawiać o tym, co jeszcze możemy przygotować i jakie działania społeczne możemy przeprowadzić jako samorząd.