Forum Liderów PPP, które odbyło się 16 czerwca 2025 roku w Warszawie już po raz dziesiąty, to jedyna w Polsce cykliczna konferencja organizowana przez stronę prywatną. Tym razem poświęcone było zagadnieniom związanym z zarządzaniem projektami na praktycznych przykładach, rolą instytucji finansującej, podziałem ryzyk czy jakości współpracy pomiędzy partnerami. Przyspieszenie wdrażania PPP jest dużym wyzwaniem, bo „choć minęło już 10 lat spotkań Forum, PPP nadal nie jest teraźniejszością, a przyszłością w Polsce" - powiedziała senator Joanna Sekuła, wiceprzewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. PPP.
Samorządy odważne i elastyczne
Partnerstwo publiczno-prywatne - choć od wielu lat promowane jako alternatywna metoda realizacji inwestycji, dzięki wykorzystaniu kapitału prywatnego - nadal jest stosowane w Polsce stosunkowo rzadko. Jak podał senator Adam Szejnfeld, do dziś podpisano 204 umowy PPP, przeprowadzono około 700 postępowań przygotowawczych, zrealizowano inwestycje za około 10 mld zł. Prawie wszystkie inwestycje zostały zrealizowane w partnerstwie prywatno-samorządowym. To pokazuje, że samorządy są bardziej elastyczne i otwarte na nowe, ciekawe rozwiązania niż administracja rządowa.
Najpopularniejsze inwestycje PPP w Polsce to parkingi: otwarty w kwietniu br. 4-poziomowy parking podziemny pod Placem Krasińskich w Warszawie czy parking pod Wawelem w Krakowie, znany jako najdłuższa umowa publiczno-prywatna - zawarta na 77 lat. Inne przykłady inwestycji w modelu PPP to energomodernizacja 24 budynków w Sosnowcu czy płocki aquapark. Jedyną jak dotąd rządową inwestycją zrealizowaną w formule PPP jest budowa budynku Sądu Rejonowego w Nowym Sączu.
PPP odpowiedzią na wyzwania rozwojowe
Od lat mówi się, że już wkrótce ruszą inwestycje w modelu PPP. Teraz przewidywania te mogą się spełnić, jako że w nieodległej perspektywie czasowej drastycznie zmniejszy się dostępność środków unijnych (zwłaszcza dotacyjnych). Dziś jeszcze na rynku jest dużo "łatwych do wzięcia pieniędzy", dopiero jak one się skończą, to administracja publiczna będzie szukać alternatywnych źródeł, by realizować inwestycje rozwojowe. To szansa na popularyzację partnerstw publiczno-prywatnych. Tym bardziej, że prywatny kapitał to nie tylko finansowanie, ale również dostęp do wiedzy, doświadczenia i innowacyjnych rozwiązań.
Coraz częściej mówi się o roli PPP w transformacji energetycznej, cyfryzacji oraz realizacji projektów o znaczeniu obronnym. Jeśli te prognozy się sprawdzą, najbliższe lata mogą być czasem dynamicznego rozwoju rynku PPP w Polsce.