W tym roku #URBACTfest będzie okazją do świętowania sukcesów miast należących do sieci URBACT i symbolicznego rozpoczęcia nowego programu UE na rzecz zrównoważonego, zintegrowanego rozwoju obszarów miejskich - URBACT IV.
Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-16 czerwca, w ramach francuskiej prezydencji w Radzie UE. Organizowane jest jako wydarzenie neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla i odbędzie się w tymczasowo do tego celu przystosowanym miejscu, w pokolejowych hangarach w Pantin w północnej części aglomeracji Grand Paris.
Na festiwal zaproszeni są praktycy i urzędnicy miejscy z całej UE. W ramach limitu 450 miejsc pierwszeństwo będą mieli lokalni interesariusze z każdego z około 200 miast należących do obecnych Sieci Planowania Działań URBACT (SPD) - jak również inni przedstawiciele sieci URBACT oraz miasta, które będą chciały po raz pierwszy wziąć udział w programie URBACT. W spotkaniu wezmą również udział eksperci wiodący, Krajowe Punkty URBACT, organizacje partnerskie oraz urzędnicy unijni i krajowi, a także zespół Sekretariatu URBACT.
Łączymy ponownie miasta URBACT
Wydarzenie będzie dla URBACT i partnerów programu czasem spotkań osobistych po dwóch latach ograniczeń związanych z Covid i podejmowania wysiłków, aby utrzymać wymianę i uczenie się miast w formule online. Festiwal będzie okazją do zainspirowania się dobrymi praktykami z różnych miast UE i podzielenia się doświadczeniami związanymi ze stosowaniem metody URBACT, polegającej na „integracji”, „uczestnictwie” i „uczeniu się poprzez działanie” w celu wywołania pozytywnych zmian w miastach.
- Wokół tego wydarzenia panuje prawdziwie ekscytująca atmosfera. Wspaniale będzie spotkać się ze społecznością URBACT, usłyszeć historie miast i zobaczyć realne efekty naszej pracy na rzecz poprawy sytuacji w miastach - mówi organizatorka Festiwalu Aleksandra Kluczka. - Osobiście bardzo interesuje mnie aspekt neutralności węglowej, ponieważ to nowe, innowacyjne podejście, które pilotujemy. Jestem ciekawa, jak się sprawdzi.
Najważniejsze punkty programu Festiwalu Miejskiego
Trzydniowy program obejmuje szeroki zakres tematów, takich jak klimat, integracja społeczna i innowacje miejskie.
DZIEŃ 1, wtorek 14 czerwca - Sieci Planowania Działań (SPD) i działania na rzecz klimatu
Powitanie Sieci Planowania Działań (SPD): Festiwal jest ostatnim kamieniem milowym na drodze Sieci Planowania Działań. To dla nich czas na osobiste spotkanie, wymianę doświadczeń i inspirację na czas powrotu i rozpoczęcia wdrażania swoich Zintegrowanych Planów Działania.
Wieczorna inauguracja składać się będzie z prezentacji głównego prelegenta i dyskusji panelowej na temat działań na rzecz klimatu odbędzie się w Le Cabaret Sauvage, bardzo ciekawym miejscu w Parc de la Villette, niedaleko Pantin, w północno-wschodnim Paryżu.
DZIEŃ 2, środa 15 czerwca - Miasta zielone, złączone, sprzyjające włączeniu społecznemu
Historie i osiągnięcia miast: Każda z sesji koncentruje się na kluczowym temacie, którym obecnie zajmują się sieci URBACT: „Miasta zielone” - wykorzystanie danych do działania na rzecz klimatu, polityka żywnościowa, zdrowie i zielone przestrzenie, wdrażanie Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ na poziomie lokalnym..., „Połączone i atrakcyjne miasta” - zamówienia strategiczne, innowacje w zakresie mobilności, narzędzia technologiczne dla miast; oraz „Miasta sprzyjające włączeniu społecznemu” - sesja z udziałem sieci URBACT ROOF, walczącej z bezdomnością będzie transmitowana na żywo w ramach Międzynarodowego Festiwalu Mieszkalnictwa Społecznego w Helsinkach (FI).
DZIEŃ 3, czwartek 16 czerwca - Wprowadzenie do programu URBACT IV
Wizyty terenowe w Wielkim Paryżu dostosowane do przekrojowego priorytetu URBACT IV: „Zielony”, „Genderowy” i „Cyfrowy”, ale także objęcie tematu dynamiki metropolitalnej, ze szczególnym uwzględnieniem Wielkiego Paryża i jego dobrych praktyk.
Sesje informacyjne na temat nowego naboru wniosków w ramach URBACT IV, w tym kluczowe daty, zasady pełnienia roli partnera wiodącego oraz kojarzenie ze sobą miast zainteresowanych przystąpieniem do nowej sieci.
Pierwsze duże, neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla, wydarzenie URBACT
Odzwierciedlając cele francuskiej prezydencji UE i podstawowe wartości URBACT, dołożone zostaną wszelkie starania, aby zmniejszyć ślad węglowy w związku z #URBACTfest. Organizatorzy opracowują narzędzie do pomiaru wpływu na środowisko w ramach przygotowań do festiwalu, począwszy od miejsca, posiłków, transportu i zakwaterowania, po branding, upominki (a właściwie ich brak) i działania na miejscu.
Do 11 kwietnia otwarta była rejestracja online. Obecnie jeszcze można się zarejestrować, wysyłając e-mail na adres - ucf2022@urbact.eu oraz aldo.vargas@zmp.poznan.pl (Punkt Kontaktowy URBACT w ZMP).
A jeśli nie uda Ci się otrzymać miejsca na to wydarzenie, odwiedź stronę internetową Festiwalu, aby obejrzeć najważniejsze sesje transmitowane na żywo, poznać wskazówki dotyczące zmniejszenia śladu węglowego i wiele więcej!