Drugie spotkanie sieci EMPIRIE – ZASOBY MIAST/FINANSE

Opublikowano: 10.10.2022
Zgierz_1.jpg
15 i 16 września w Zgierzu odbyło się drugie spotkanie tej sieci, tym razem na temat „Projekt budżetu 2023 – czy wspólny wysiłek może przybliżyć nas do celu?”

Uczestnicy w sieci Zasoby miast/finanse, którzy przyjechali do Zgierza, rozmawiali m.in. o:

  • finansach lokalnych i zmianach systemowych - realia do 2021 i od 2022 r.,
  • znaczeniu informacji w budżecie miasta (w tym na etapie planowania budżetu),
  • najczęstszych błędach w uchwałach budżetowych na podstawie orzeczeń RIO – czy wydziały niefinansowe mogą pomóc ich uniknąć?

Podczas spotkania Jan Maciej Czajkowski, ekspert ZMP, wygłosił prelekcję pt. „Uwarunkowania dla budżetu – zmiany w systemie finansów JST i wpływ na potencjał finansowania rozwoju miast”. Celem tego wystąpienia było wskazanie kluczowych zmian w systemie finansów JST, które będą miały wpływ na kształt budżetu. Ekspert zidentyfikował wyzwania, jakie stoją przed miastami, aby adaptując najświeższe i szybko zmieniające się przepisy, zaplanować zrównoważony budżet.

Z kolei o znaczeniu informacji w budżecie miasta (w tym na etapie planowania budżetu) mówiła - przy udziale służb finansowych UM Zgierz - Agnieszka Dawydzik, ekspert ZMP. Wspólnie szukano odpowiedzi na pytania takie jak: Czy informacja (jej przepływ) jest zasobem i jakie ma znaczenie dla finansów JST? Czy warto informować się wzajemnie o tym, co nas czeka w przyszłości?

W trakcie spotkania sieci odbyły się też ćwiczenie warsztatowe „Od pomysłu do realizacji inwestycji”, które dotyczyły takich tematów: Planowane do realizacji zadania, które nie zostały wpisane do budżetu/WPF; Skutki finansowe dla budżetów lat przyszłych; Jak powinien przebiegać proces informacyjny w różnych typach JST; Jakie mamy dobre praktyki i problemy oraz sposoby na ich rozwiązanie?; Czy BeSTi@ jest tylko dla finansistów? Jak mogą skorzystać inne piony? Przykład zastosowania programu BeSTi@ na etapie planowania projektów inwestycyjnych.

Spotkanie - zgodnie z celami EMPIRII - miało także charakter dyskusyjny. Samorządowcy wymieniali się własnymi doświadczeniami na temat planowania budżetu na przyszły rok. Uczestnicy na swoim przykładzie oczami skarbnika i oczami wydziałów odpowiedzialnych za szeroko rozumiane zasoby (w tym pozyskiwanie środków zewnętrznych) przedstawili swoje doświadczenia w zakresie procesu planowania budżetu na przyszły rok. Mieli również okazje dowiedzieć się, jakie są najczęstsze błędy w uchwałach budżetowych w pigułce na podstawie orzeczeń RIO – czy wydziały „niefinansowe” mogą pomóc ich uniknąć? Odpowiedzi na te pytania szukał wspólnie z przedstawicielami miast Daniel Budzeń, ekspert ZMP.

Podczas spotkania w Zgierzu zaprezentowano też dobrą praktykę PPP ze Zgierza i z Włocławka – System zarządzania Energią.

Sieci EMPIRIE działają w ramach Programu „Rozwój lokalny”, który jest finansowany z funduszy EOG i funduszy norweskich. 

Partnerzy