Już na początku lutego okazało się, jak poważny wpływ na dochody JST z udziałów w podatku PIT mają zmiany ustawowe z lipca 2019 roku. Dane za styczeń opublikowaliśmy TUTAJ. Rok temu styczniowe wpływy z PIT-u wzrosły – w porównaniu ze styczniem 2018 r. – o ponad 13%, teraz w analogicznej relacji spadły o 1,8%. Różnica sięga zatem 15%. To ogromny ubytek w bieżących dochodach własnych JST w okresie wzmożonego wysiłku inwestycyjnego.
Teraz dochodzą obawy o wpływ epidemii na nasze finanse. Dynamika dochodów z PIT-u w I kwartale była nieco inna niż przed rokiem, choć sumarycznie spadek dochodów jest zbliżony do obliczonego w styczniu. Zebrane przez nas dane ze 127 miast pokazują, że spadek wynosi – w porównaniu z I kwartałem 2019 r. – 1,2%, z tym, że w lutym, który zawsze jest „gorszy” od stycznia, wzrosły one o 11,4% w porównaniu z lutym 2019 roku, a w marcu, który jest zawsze jeszcze „gorszy” – spadły aż o 16,2% w relacji do marca 2019 roku. Trend ten obrazuje poniższy wykres (dla miast na prawach powiatu obejmuje on tylko część gminną udziału w PIT; trend w części powiatowej jest oczywiście niemal identyczny).
Podkreślamy, że zaprezentowane wnioski bazują na „próbce” miast i z tego powodu mogą nieznacznie odbiegać od obliczonych dla całej populacji miast. Pełną analizę porównawczą dla wszystkich miast i gmin przedstawimy pod koniec kwietnia, po zamknięciu w MF zestawienia dochodów JST z PIT za I kw. 2020 r.
Zebrane dane są zawarte w załączonym pliku.
Biuro ZMP