– Pracuję w samorządzie kilkanaście lat, a przyglądam mu się od samego początku istnienia i nie przypominam sobie takich trudnych czasów. Tym bardziej słowa uznania i podziękowania należą się mieszkańcom, którzy bardzo zaangażowali się w pomoc uchodźcom i nadal ją niosą. Dąbrowa Górnicza jest obywatelska i kiedy jest taka potrzeba, mieszkańcy potrafią wspólnie działać.
W mojej opinii 2022 rok był jak ekstremalny tor przeszkód, na którym musieliśmy utrzymać równowagę i iść do przodu. Razem jest łatwiej przetrwać kryzys, który zazwyczaj najbardziej dotyka osób starszych, których jedynym źródłem dochodu jest renta lub emerytura. Dlatego przygotowujemy dla seniorów specjalny program wsparcia. Szczegóły przedstawimy w najbliższych tygodniach.
Warto podkreślić, że przebudowa układu drogowego i budowa centrum przesiadkowego w śródmieściu, jedna z największych miejskich inwestycji w ostatnim dwudziestoleciu, kończy się w przewidzianym umową terminie.
– To niewątpliwie duże osiągnięcie. Otwarcie przejazdu pod torami uwidoczniło jaką barierą był dotychczasowy przejazd ze szlabanem. Wierzę, że kiedy w 2023 roku zostanie ukończony cały układ komunikacyjny wzdłuż głównej osi miasta, znacznie poprawimy jakość życia mieszkańców.
Dąbrowa będzie wtedy bardziej dostępna dla mieszkańców. Dziś wiele starszych osób oraz osób z niepełnosprawnościami, jest wykluczonych z wygodnego poruszania się po mieście. Po zmianach przejście z wózkiem dziecięcym czy wózkiem inwalidzkim nie będzie torem przeszkód, jak do tej pory.
Wyzwania na 2023 rok?
– Dużo pracy włożyliśmy w przygotowanie budżetu miasta na 2023 rok. Ten budżet zabezpiecza dokończenie wszystkich rozpoczętych inwestycji i daje możliwości dalszego rozwoju. Będziemy konsekwentnie poprawiać jakość życia w mieście oraz zabiegać o nowych inwestorów, którzy tworzą nowe miejsca pracy.